Rybołówstwo

Sektor rybołówstwa Unii Europejskiej z zadowoleniem przyjmuje pilne środki Komisji Europejskiej w celu zabezpieczenia operacji połowowych, jednocześnie wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia dostępu do pomocy finansowej.

Komisja Europejska opublikowała niedawno pakiet legislacyjny dotyczący pomocy państwa i rekompensat finansowych w ramach nowego Funduszu Rybackiego (EMFAF) w celu wsparcia sektora rybołówstwa po agresji Rosji na Ukrainę. Przemysł rybny UE podziękował Virginijusowi Sinkevičiusowi, komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, za szybkie wezwanie do drugiego spotkania w celu podsumowania przyjętych środków. Na spotkaniu sektor reprezentowany przez Europêche i EAPO uzgodnił z Komisarzem potrzebę szybkiego i elastycznego wdrożenia przepisów w państwach członkowskich oraz zatwierdzenia niektórych dodatkowych środków w ramach obecnego Funduszu Rybackiego (EFMR).

Przemysł rybny UE docenił szybkie działania Komisji, która przyjęła środki nadzwyczajne, aby spróbować złagodzić negatywne skutki tych, którzy są bezpośrednio zagrożeni kryzysem energetycznym i uspokoić napięcie na naszych rynkach rybnych.

Sektor z pewnością z zadowoleniem przyjmuje szybkie działania Komisji Europejskiej mające na celu odblokowanie finansowania, aby państwa członkowskie mogły w trybie pilnym zapewnić pomoc naszym rybakom. Biorąc pod uwagę fakt, że rządy reagują różnie na sytuację i przyjmują środki w różnym tempie i stopniu, obecnie sprawą zasadniczą jest, aby Komisja nakłaniała władze krajowe do szybkiego wprowadzenia tych zatwierdzonych środków i ograniczenia biurokracji w celu zagwarantowania równych warunków działania. Równie ważne jest jak najszybsze opracowanie wytycznych dla państw członkowskich, aby lepiej zrozumieć, czy można kumulować różne programy pomocy. Z pewnością nasi rybacy potrzebują wszelkiego wsparcia - powiedział Javier Garat, przewodniczący Europêche.

Sektor przypomniał, że priorytetem dla rybaków jest kontynuowanie połowów, dostarczanie owoców morza i utrzymanie zatrudnienia. Jednak w tych wyjątkowych okolicznościach, nawet przy pomocy finansowej, niektóre firmy nie będą w stanie łowić. Dlatego ważne jest, aby pomóc rybakom, którzy muszą tymczasowo zaprzestać działalności, biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach pomoc nadejdzie dopiero kilka miesięcy później. Branża argumentowała, że to również wzmacnia tezę, że należy podnieść pułap pomocy państwa na statek rybacki w ramach tymczasowych, ponieważ tego rodzaju wsparcie może dotrzeć do firm w ciągu kilku tygodni.

Statki rybackie od dawna są w porcie, a sezony na ryby dla niektórych gatunków, na przykład błękitka, wkrótce się skończą. Aby zaradzić tej sytuacji, musimy zapewnić rybakom możliwość przeniesienia na przyszły rok więcej niż dotychczasowych 10% ich kwot połowowych. W końcu jest to kluczowy, bezpłatny środek, który wdrożono już w 2015 r. wraz z rosyjską inwazją na Krym. Zapewni to zatrudnienie i dochody. Musimy przygotować się na każdy przyszły scenariusz. Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie Komisji do przeanalizowania sytuacji w każdym przypadku z osobna na podstawie wykorzystania kwot. Popieramy wniosek o poradę ICES dla dotkniętych stad ryb w celu przeanalizowania wykonalności bankowania kwot. Zapewnienie trwałości populacji ryb leży w interesie wszystkich - dodał Esben Sverdrup-Jensen, prezes EAPO.

Sektor docenił również zapowiedź komisarza Sinkeviciusa, że jego służby pracują nad zmianą obecnego EFMR (2014-2020), aby w pełni wykorzystać fundusz i odblokować pozostały niewykorzystany 1 miliard euro na pomoc dla sektora.

rel (Europêche/EAPO)

+24 Jak widać pan komisarz jednak czyta listy polskich rybaków po polsku, wiadomo, Litwin.
Bardzo dobre wiadomości dla rybaków i dla nowej pani dyrektor departamentu, która będzie mogła natychmiast z pomocą Brukseli zamknąć erę okradania i niszczenia polskiego rybołówstwa przybrzeżnego, moim zdaniem należałoby zacząć od zwrotu rybakom bałtyckim 300 milionów złotych, które Departament Rybołówstwa ukradł polskim rybakom do akwakultury w lipcu 2012 roku a dyrektor Wrona obiecał, że kiedyś to zwróci, teraz jest najlepszy moment.
13 kwiecień 2022 : 08:53 Rybacki | Zgłoś
+8 Pomoc
U nas tak to będzie przekombinowane że mało kto dostanie jakiegoś grosza tak nam uproszczą procedury że się zdziwimy
13 kwiecień 2022 : 13:51 Knaga | Zgłoś
-17 Rybacki weź teleporadę
Czytaj człowieku ze zrozumieniem zanim coś napiszesz. Te twoj listy jeszcze nie doszły do celu. Jeśli myślisz że UE potrzebuje tych wypociny żeby uruchomić fundusze to ładne masz filmy. Rybacy ostatnio którzy niepracują mają ,,farta". Najpierw kowidowe a teraz wojna z Rosją. Tak naprawdę ci co nie pływają i stoją w portach dostają pieniądze dzięki sektorowi pracującemu który dostał po dupie. Tyle w tym prawdy. Twoje listy nic nie mają z tym wspólnego. No chyba że widzisz smoki i takie tam. Wtedy lekarz ci wytłumaczy.
13 kwiecień 2022 : 15:28 andrzej.mielczarek | Zgłoś
+27 Witaj Pajacyku andrzejku mielczarku
Kim ty jesteś, czemu w tobie tyle jadu?Co ty wypisujesz pajacu, smoki jakieś? Czy ty choć chwilkę czasu poświeciłeś żeby spojrzeć szerzej i z innej perspektywy na rybołóstwo małoskalowe, w jakiej są sytuacji, co się dzieje z Bałtykiem? Jak widać nie! Cowidove. Wojna z Rosją? To kacapy zaatakowali . Jesteś taki sam, atakujesz ludzi których wogle nie znasz, ciśniesz na swoich rodaków. Jesteś pajacem z klapkami na oczach,zawistnym człowieczkiem, trollem itp. Po prostu Pajacu andrzejku mielczarku иди на хуй
13 kwiecień 2022 : 17:09 Ktoś | Zgłoś
+4 Andrzej ma racje
Kom komisji był 23.03.22 - tak w skrócie . Państwa UE maja uruchamiać dla rybaków pomoc . Albo w ramach art 35 albo w ramach 1.10 . Albo jako fundusz a’la Covid na ryczałcie . 30.03.2022 . Na spotkaniu w departamencie wszyscy nic nie wiedzą. Informują o zgodzie komisji na alokacje na działanie 1.10 z warunkami tylko dla tych którzy maja łososia do 12m . 1.04 było spotkanie europeche z kom. Zgodnie z kom z 23.03.2022 państwa w ramach szybkich działań mają uruchamiać stary fundusz . Ramy prawne dla nowego jeszcze niema. To był marzec . W kwietniu zmiana w departamencie 5.04 . 6.04 w ramach info o Kpo nic . 11.04 w ramach komitetu nic .
13 kwiecień 2022 : 18:07 Rybacki. | Zgłoś
+3 A wy znowu zarządzacie hansen żeby nikt się nie połapał
A tym czasem Francja od 24.02 już dotuje paliwo i ryczałt dla tych którzy pływają .
13 kwiecień 2022 : 18:09 Rybacki. | Zgłoś
+13 Rybacki, spadłeś z księżyca?
A od kiedy to departament rybołówstwa informował rybaków o należnych im pieniądzach z Brukseli? Pamiętasz Covid w 2020 roku jak nas orżnęli na kasie.? Pani z Wolina mydliła oczy, że będą konsultacje społeczne a departament w tym czasie robił rozporządzenia, które przewaliły każdego rybaka na 290 tysięcy złotych. Teraz trzeba jak najszybszego spotkania z ministrem Kowalczykiem a jak mało to z prokuratorem. Nie wolno też zmarnować nowej pani dyrektor departamentu bo to osoba, która jest z PiSu i po raz pierwszy mamy dyrektora spoza sitwy mirowsko- departamentowej.
13 kwiecień 2022 : 19:23 Kapitan Morgan | Zgłoś
+6 1..10
pisałem wcześniej że padła propozycja z DR do UE że zaległe 1.10 tylko dla pozbawionych łososia ( i potrafiących udokumentować jego połowy w ostatnich 5 latach - a co z tymi co ministerstwo pozbawiło nawet limitu 1 szt kilka lat wcześniej ??? ) ale wtedy wielkie oburzenie nastało w komentarzach PM a tu czytam że jednak jest coś na rzeczy ??? miejmy nadzieje że nowa Pani Dyrektor to wyjaśni .
13 kwiecień 2022 : 19:28 biały kieł | Zgłoś
+18 Nowa Pani Dyrektor bardzo wiele wyjaśni
Sfałszowany program operacyjny na pierwszym miejscu i wieloletnie okradanie rybaków, którzy mieli swój fundusz rybacki czwarty w Europie a dziś są bankrutami okradanymi przez karpiarzy.
13 kwiecień 2022 : 19:38 Kapitan Morgan | Zgłoś
0 mija czas
i co? nowa dyrektor wyjaśniła???
26 maj 2022 : 11:02 Max Volkor | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter