Rybołówstwo

Z początkiem stycznia 2022 w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.

Celem działań Departamentu Rybactwa jest stworzenie nowego systemu ochrony wód, poprzez monitoring i analizę ekonomiczną gospodarki rybackiej, w tym kontrolowanie zarybień oraz wdrożenie systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich i dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior. Do kluczowych zadań należy uproszczenie wszystkich procedur funkcjonujących w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń, a także ujednolicenie opłat.

Procedury związane z rybackim użytkowaniem wód publicznych wymagały unowocześnienia. Na wyzwania współczesności odpowie nowo powołany Departament Rybactwa działający w ramach Wód Polskich – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Podjęto już decyzję o zaprzestaniu połowów sieciowych na wodach płynących, rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju, co ułatwi korzystanie z wód publicznych oraz zaproponowano jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł/rok. Równocześnie wprowadzono jedną opłatę „Nasze Łowiska” na krajowych łowiskach administrowanych przez Wody Polskie. Liczba objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie wędkarze zyskają kilkanaście dodatkowych obwodów. Wody Polskie podjęły również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, a po ich pozytywnym zakończeniu obwodów może być ponad sto. Wtedy „Nasze Łowiska” staną się zezwoleniem krajowym.

Działania Wód Polskich na rzecz zarybiania rzek

Oprócz działań administracyjnych, wkładem Wód Polskich w rozwój krajowego rybactwa jest funkcjonowanie Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie – jednego z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt o powierzchni 5,7 ha posiada własną stację uzdatniania wody i wyspecjalizowaną kadrę, która zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Do zadań ośrodka należą produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego, utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków, produkcja i sprzedaż ryb, a także cykliczne zarybianie zbiorników i rzek w kraju.

W 2021 roku do zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawa wypuszczono narybek jesienny w ilości 17 000 sztuk świnki oraz 3 000 sztuk brzany oraz narybek jesienny pstrąga potokowego w ilości 5 000 sztuk i 345 000 sztuk wylęgu żerującego szczupaka. To jedno z wielu działań, które będą kontynuowane – planowana jest intensywna akcja zarybieniowa w skali ogólnopolskiej.

Rybactwo, rybołówstwo, wędkarstwo – czym się różną

Rybactwo, czyli gospodarka rybacka, to najszersze ze wszystkich trzech pojęć. Wiąże się z zarządzaniem, w tym monitorowaniem i utrzymaniem zasobów ryb i innych organizmów wodnych, w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody.

Rybołówstwo to gałąź gospodarki związanej z połowem ryb, a także pozyskiwaniem m.in. skorupiaków mięczaków, roślin wodnych na wodach śródlądowych i morskich w celach spożywczych.

Ostatnie z wymienionych pojęć – wędkarstwo, jest rodzajem hobby, zajęcia rekreacyjnego i sportu, polegający na łowieniu ryb na wędkę.

rel (Ministerstwo Infrastruktury)

+39 Zaczęło się ...
a dyrektor ?
21 styczeń 2022 : 13:00 janek.morek | Zgłoś
+67 Wrona
To przecież by było za piękne Panowie .Nie muszę chyba pisać dalej .Ja się wypisuje bedę zdrowszy Pozdrawiam
21 styczeń 2022 : 14:00 Darek bałtyk | Zgłoś
+15 Sprawiedliwy
Masz rację zwracam honor Teraz już wiem o co chodziło w tym wszystkim Gratuluję
21 styczeń 2022 : 14:05 Darek bałtyk | Zgłoś
+35 Prokuratura, ABW , CBA, TVP Info
„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.

„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła.

.tvp.info/57425304/jaroslaw-l-zatrzymany-przez-abw-i-cba-to-byly-dyrektor-oddzialu-arimr-w-szczecinie
21 styczeń 2022 : 17:55 Rybacki | Zgłoś
+3 No i
To już wiemy
21 styczeń 2022 : 18:29 Knaga | Zgłoś
+37 Karpiarz przytulił karpiarzy do siebie
Czego tam jeszcze nie rozumiecie?
21 styczeń 2022 : 18:36 Kapitan Morgan | Zgłoś
+11 Hmn
To już po ptokach
21 styczeń 2022 : 18:46 Knaga | Zgłoś
-26 Pomyliłeś się
Akwakultura w tym karpiowa jest dalej w departamencie. I w te właśnie karpie należy inwestować środki unijne bo oni ponoszą koszty nie to co morze. Wody polskie utworzyły departament rybactwa który ma się zajmować śródlądowymi wodami a wiec nie karpiami. Polecam samodoksztalcenie
21 styczeń 2022 : 21:23 Sprawiedliwy | Zgłoś
+39 Mało wiesz, kolego
Nie wiadomo dlaczego pisowiec Gróbarczyk ciąga za sobą trefnego Wronę, może się kiedyś dowiemy, a hodowcy karpia są już u Janusza od września 2021.
.zpryb.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/1176/ItemId/761/View/Details/AMID/1980/Default.aspx
22 styczeń 2022 : 15:01 Gosia | Zgłoś
+22 Nie są
Karpiarze są tam gdzie byli, w Departamencie Rybołówstwa MRiRW. Ten "departament" w Wodach Polskich to coś całkiem innego, o dużo niższej randze. Czym innym jest departament w ministerstwie (oficjalny organ administracji państwowej), a czym innym w gospodarstwie państwowym (całkiem inna, dużo niższa ranga). W sumie nie wiadomo nawet po co ten departament Wrony jest, może to tylko ciepła, pewnie dobrze płatna posadka zrobiona mu przez Gróbarczyka w jego ministerstwie? Wody Polskie trochę mogą na śródlądziu, decydują o użytkowaniu wód, ale decyzje prawne, regulacje, a przede wszystkim kasa jest w Ministerstwie Rolnictwa. To wygląda na jakieś przyjacielskie kręcenie lodów przez Gróbarczyka i Wronę.
23 styczeń 2022 : 08:26 Gryf | Zgłoś
+5 Przez takich ministrów PIS niedługo przerżnie wybory
Założyciel Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego Henryk Pozorski, rybak z Helu, wyjaśnił, iż powodem protestów są blokady należnych funduszy unijnych nałożone przez Departament Rybołówstwa Morskiego. Do chwili obecnej rybacy nie otrzymali rekompensat z tytułu strat związanych z ograniczeniami dotyczącymi połowu dorsza w wodach Morza Bałtyckiego.
- Nie dostajemy nic od 2019 do 2022 roku. Twierdzą, że tak musi być - tłumaczył Pozorski. - Rybacy spotykali się z prezesami związków zawodowych czy stowarzyszeń, którzy nieprzychylnie patrzą na rybołówstwo małoskalowe.
Rybacy chcą odsunięcia urzędników Departamentu Rybołówstwa Morskiego od decyzji związanych z wydatkowaniem unijnych funduszy rybackich; natychmiastowego odblokowania i uruchomienia unijnych funduszy rybackich zablokowanych przez Departament Rybołówstwa Morskiego

puck.naszemiasto.pl/protest-rybakow-krzysztof-cieciora-z-ministerstwa-rolnictwa/ar/c1-8640291
21 styczeń 2022 : 19:30 Zatokowy | Zgłoś
+41 Dorsz
Czegoś tu nie rozumem. Jak można było łowić dorsza to wykorzystywaliśmy 40 % kwoty. I to w zasadzie duże statki. Myśle ze departament powinien sprawdzić jaki udział w wykorzystaniu kwoty narodowej mieli mali i za jaka kwotę rocznie odławial każdy z nich tego dorsza. Podejrzewam ze 95 % nie łowiło lub nie raportowali dorsza a teraz krzyczą zeby płacić. Płacić za coś czego i tak nie łowili. Dramat. Prokurator szczeciński powinien zająć sie tą sprawa i próba wyłudzenia srodkow unijnych w celu domniemanych rekompensat. Powinien prześwietlić sztab kryzysowy czy faktycznie lowily dorsza
21 styczeń 2022 : 21:21 Sprawiedliwy | Zgłoś
+12 Prokurator w Szczecinie prześwietli ale zupełnie inne rzeczy
I to szybciej niż myślisz .

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22567-wyrzucic-paszowce-z-baltyku-rybacy-proszaministra-o-pomoc
23 styczeń 2022 : 20:09 Rybacki | Zgłoś
-9 Rybacki
2013 rok? Naprawdę? Może wróćmy do poczęcia Chrystusa … czy kiedykolwiek jakiś prokurator prześwietlal sprawę sprzedaży ryb w spółdzielniach jak istniały? Skąd rybacy maja statki? Czemu spółdzielnie upadły ? Czemu ryba była wywożona za granice? To jest prawdziwa afera
23 styczeń 2022 : 22:28 Sprawiedliwy | Zgłoś
-17 Dorsz
Ha ha ja tylko żartowałem a ty tak na poważnie łykasz jak pelikan .A jak się rozbujałeś, hi hi -jesteś mistrz jednak
21 styczeń 2022 : 21:52 Darek bałtyk | Zgłoś
-17 Trolling
Nie przelogowales się misiu
21 styczeń 2022 : 22:08 Sprawiedliwy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter