Rybołówstwo

Ok. 9 mln zł z funduszy unijnych przeznaczono na dofinansowanie inwestycji poprawiających warunki pracy, zdrowia i bezpieczeństwa rybaków - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc adresowana jest do dwóch grup odbiorców: właścicieli lub armatorów statków rybackich, przy użyciu których jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, a także do posiadaczy narzędzi i urządzeń połowowych używanych do połowu ryb w obwodzie rybackim zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym.

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich i w trakcie połowów. Wsparcie realizowane jest w ramach działania 1.9 "Zdrowie i bezpieczeństwo" Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

Jak poinformowano wsparcie jest realizowane z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze", a korzystać z niego mogą m.in. właściciele lub armatorzy statków rybackich, a także "posiadacze narzędzi i urządzeń połowowych używanych do połowu ryb w obwodzie rybackim zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym".

Napisano, że dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup: tratw ratunkowych, flar alarmowych, sprzętu do łączności satelitarnej i radiowej, wodoszczelnych luków i drzwi, zestawów pierwszej pomocy medycznej, urządzeń do oczyszczenia wody w celu uzyskania wody pitnej czy relingów i poręczy pokładowych.

Zaznaczono, że wsparcie jest przyznawane w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych do wysokości: 80 proc. - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący łodziowe rybołówstwo przybrzeżne; 50 proc. - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący inne rybołówstwo komercyjne niż przybrzeżne lub podmiot wykonujący rybactwo śródlądowe; 30 proc. - w przypadku gdy, beneficjentem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą zajmująca się rybołówstwem komercyjnym.

Wsparcie na realizację inwestycji w ramach tego działania przyznawane jest się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych do wysokości:

  1. 80% tych kosztów - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący łodziowe rybołówstwo przybrzeżne;
  2. 50% tych kosztów - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący rybołówstwo komercyjne inne niż wymienione w pkt. 1 lub podmiot wykonujący rybactwo śródlądowe;
  3. 30% tych kosztów - w przypadku gdy, beneficjentem jest podmiot niebędący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania rybołówstwa komercyjnego.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup: tratw ratunkowych, flar alarmowych, sprzętu do łączności satelitarnej i radiowej, wodoszczelnych luków i drzwi, zestawów pierwszej pomocy medycznej, urządzeń do oczyszczenia wody w celu uzyskania wody pitnej czy relingów i poręczy pokładowych.

Zaznaczono, że pomoc jest przyznawana zgodnie z kolejnością składania wniosków.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji, czyli port macierzysty statku rybackiego. Pomoc jest przyznawana zgodnie z kolejnością składania wniosków. Pula środków dostępnych w tym naborze wynosi 9 mln zł.

Więcej informacji na stronach: www.arimr.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/program-po-ryby.

rel (ARIMR / PAP)

Fot.: Kkic / Wikimedia Commons

 

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6063 3.6791
EUR 4.2154 4.3006
CHF 4.5291 4.6205
GBP 4.8671 4.9655