Rybołówstwo

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki.

Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jest szczególnie zabójczy, ponieważ został specjalnie zaprojektowany do chwytania i zabijania dzikiej fauny morskiej. Są to porzucone, zagubione lub odrzucone narzędzia połowowe, czyli tak zwane „sieci widma”.

W ciągu ostatnich kilku dekad przemysł rybny na całym świecie coraz częściej stosował tworzywa sztuczne do produkcji lin, sieci i wszelkiego innego sprzętu rybackiego. Lekkość, pływalność, trwałość i taniość tworzyw sztucznych sprawiają, że idealnie nadaje się do łowienia. Niestety te same cechy sprawiają, że sieci widma stają się śmiertelnym i rosnącym zagrożeniem dla życia morskiego oraz regionalnych społeczności zależnych od dobrego stanu mórz i oceanów. Narzędzia połowowe zostają porzucone, utracone lub wyrzucone z wielu różnych powodów.

Główne przyczyny porzucenia sieci

Do głównych przyczyn ich utraty należą: nieprzewidziane zmiany pogodowe takie jak sztormy; zaczepy znajdujące się na dnie morskim (czyli np. skały, koralowce, wraki) o które zrywają się sieci; kradzież i wandalizm; uszkodzenie sprzętu lub źle utrzymany/stary sprzęt; a także celowe porzucenie sprzętu – szczególnie w odniesieniu do nielegalnych połowów. Bez względu na powód ich zgubienia lub porzucenia, znajdujące się już w wodzie sieci i liny mogą przez lata lub nawet dziesięciolecia stanowić poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody, zabijając wszystko - od małych ryb i skorupiaków po ptaki morskie, zagrożone żółwie i ssaki morskie, takie jak foki, morświny, a nawet wieloryby.

Porzucone, utracone i odrzucone narzędzia połowowe zostały uznane za poważny problem już w latach 80-tych XX wieku i zakłada się, że problem ten od tamtego czasu znacznie się nasilił, choć bardzo trudno go dokładnie oszacować ze względu na niepełne informacje na temat ilości wykorzystywanych narzędzi połowowych, ich różnorodności, oraz trudności w monitorowaniu i odzyskiwaniu zagubionych narzędzi. Raport FAO z 2009 roku szacuje, że każdego roku w morzach i oceanach ginie lub zostaje porzuconych aż 640 000 ton sprzętu połowowego, co stanowi około 10% całego plastiku w oceanach.

70% makroplastików na powierzni oceanów stanowi pozostałość po działalności połowowej

W 2014 roku przeprowadzone zostały badania z których wynika, że aż 70% makroplastików (czyli odpadów z tworzyw sztucznych o średnicy ponad 20 cm) unoszących się na powierzchni oceanu w tzw. wielkich plamach śmieci stanowi pozostałość po działalności połowowej.

Liczby te pokazują jak znaczący wpływ na środowisko morskie na całym świecie ma działalność połowowa. Bez wątpienia istnieje pilna potrzeba wprowadzenia skutecznych środków w celu zminimalizowania utraty narzędzi połowowych, zapewnienia koordynacji między wszystkimi istniejącymi organizacjami i szybkiego przejścia od słów do działania. Przykładem takiego działania mającego na celu zmitygowanie negatywnych skutków działalności połowowej na ekosystem morza Bałtyckiego jest realizowana obecnie kolejna edycja projektu „Czysty Bałtyk”.

Projekt „Czysty Bałtyk 2”

Ma na celu zarówno oczyszczenie Bałtyku i Zalewów z odpadów morskich, jak i zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko. W ramach projektu akcje oczyszczania prowadzone są wzdłuż całego polskiego wybrzeża na wodach przybrzeżnych, a także na Zalewach Wiślanym, Szczecińskim, Kamieńskim oraz na Jeziorze Dąbie. W projekt zaangażowanych jest aż 8 organizacji rybackich: Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”, Zrzeszenie Rybaków Morskich – Organizacja Producentów z Władysławowa, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich, Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych z Kołobrzegu, Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Stowarzyszenie "Szczecińska Grupa Producentów Ryb" oraz Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków.

W 2017 roku, w ramach pierwszej edycji projektu, akcje poszukiwawcze prowadzone były równocześnie przez jednostki zrzeszone z pięciu polskich organizacjach rybackich (ponad 500 łodzi rybackich o długości do 12 metrów). Łącznie w ramach projektu wyłowiono 147 ton odpadów, a przeważającym rodzajem wyławianych narzędzi połowowych były sieci stawne. Poza narzędziami połowowymi rybacy wyławiali z morza także inne odpady, w tym bojki, styropiany, skrzynie, plastikowe butelki, połamane deski surfingowe, liny, opony, resztki stalowych elementów oraz inne drobne odpady typu rękawice, czy worki na śmieci. Druga edycja projektu rozpoczęła się pod koniec 2019 roku i będzie realizowana w różnych okresach do końca 2020 roku aż przez osiem organizacji rybackich, które dzielnie walczą o pobicie rekordu wyłowionych śmieci z 2017 roku.

rel (Fundacja MARE)

 
+13 Dobry projekt
Bardzo dobry projekt, pozwala na utrzymanie porządku na przystaniach i w rybackich "kanciapach" i innych "szopach". Tyle, że efekty teraz pewnie będą mniejsze, bo dużo się od ostatniego sprzątania nie nazbierało.
26 marzec 2020 : 15:56 Pomorski | Zgłoś
+13 A skąd brać nowe śmieci jak już 8 lat nie ma rybołówstwa
z pustego i Karnicki nie naleje
26 marzec 2020 : 18:21 Śmieciarz europejski | Zgłoś
+4 Kasa
I znów wyłudzenie pieniędzy.
26 marzec 2020 : 16:29 Podatkowicz | Zgłoś
+1 Super wizjer
Już bardziej głupiego rozdawania pieniędzy to chyba nie dało się wymyślić. Nie dość ze śmieci nie ma, to jeszcze z całego środowiska robią głupków. Równie dobrze rybacy mogą malować niebo. Efekt byłby murowany. Turyści widzieliby rybaków Z machającymi pedzlami. I wszystko za min. 40tys. Jakbym powiedział zwykłemu mieszczuchowi to chyba nogami chłop by się nakrył.
26 marzec 2020 : 16:44 Mirek65 | Zgłoś
-3 Jak się wyda
Macie świadomość, że jak to się wyda, to będzie afera jak z greckimi rolnikami co to sadzili plastikowe drzewka, żeby dostać dotacje? To jest ewidentny skok na kasę i płacenie za nic. Marnowanie kasy europejskich podatników.
26 marzec 2020 : 20:35 Grek | Zgłoś
+1 Spokojnie
Unia w tym wypadku wszystko zrozumie byle odwrócić uwagę ludu od problemów, które sama stworzyła.
26 marzec 2020 : 21:57 Mulisty | Zgłoś
-4 Unia tak
Unia tak, wręcz będzie zainteresowana zatuszowaniem tej sprawy. Ale nie dziennikarze którzy pokażą podatnikom na co idą ich pieniądze i wtedy może się zrobić gorąco. I wtedy Unia będzie musiała zareagować, a kasę trzeba będzie zwrócić (może nie bezpośrednio, ale np. przez obcięcie następnych programów).
26 marzec 2020 : 22:33 Grek | Zgłoś
+2 Też niekoniecznie
Zależy jacy dziennikarze, ta śmieciowa paranoja, jedyny taki przypadek na świecie, powstała za rządów Platformy Obszczymurków za zgodą Kołchozu więc nie wszystkich dziennikarzy tym zainteresujesz.
26 marzec 2020 : 22:40 Mulisty | Zgłoś
+3 Żem słyszoł
Dawać bo mnie się należy, gdzie to pisać o ta kasę?
27 marzec 2020 : 03:18 Mietekdar | Zgłoś
+7 Śmieci idą do śmietnika - Unia uwalnia wszystkie fundusze z rozporządzenia 508/2014 na bezpośrednią pomoc dla unijnych rybaków
eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CE LEX:52020PC0113&from=EN
27 marzec 2020 : 08:11 LeX | Zgłoś
+1 Zmiany
Dążąc do zapewnienia odpowiedniej reakcji na skutki kryzysu, EFMR powinien wspierać fundusze wzajemne i ubezpieczenia zasobów, aby chronić dochody rybaków i rolników z sektora akwakultury dotkniętych kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego.

(10)Kwoty nieodzyskane w 2020 r. powinny zostać rozliczone lub podlegać nakazowi odzyskania środków w momencie zamknięcia programów.

(11)Z uwagi na pilny charakter potrzebnego wsparcia niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(12)Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1301/2013 4 , rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 oraz rozporządzenie (UE) nr 508/2014 5 ,
27 marzec 2020 : 09:02 Rybacki | Zgłoś
0 Fundusz wspolnego inwestowania. I teraz kurtyna opada
Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 508/2014

W rozporządzeniu (UE) nr 508/2014 wprowadza się następujące zmiany:1)art. 35 ust. 1, 5, 6 i 8 otrzymują brzmienie 1. EFMR może wnosić wkład do funduszy wspólnego inwestowania służących wypłacaniu rekompensat finansowych rybakom za straty ekonomiczne spowodowane kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego, niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi lub zdarzeniami środowiskowymi bądź w związku z kosztami ratowania rybaków lub statków rybackich, w przypadku wypadków na morzu podczas ich działalności rybackiej.”
„5
27 marzec 2020 : 09:06 Rybacki | Zgłoś
-2 Cd zmian w 508 wstawiam juz drugi raz zebyscie zrozumieli ze jestescie w czarnej d..... Upie
. Państwa członkowskie określają zasady tworzenia funduszy wspólnego inwestowania i zarządzania nimi, w szczególności w zakresie decydowania o wypłatach rekompensat i kwalifikowalności rybaków do takiej rekompensaty w przypadku kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, niekorzystnych zjawisk klimatycznych, zdarzeń środowiskowych lub wypadków na morzu, o których mowa w ust. 1, a także w zakresie zarządzania zgodnością z tymi zasadami i jej monitorowania. Państwa członkowskie zapewniają, aby ustalenia dotyczące funduszy przewidywały sankcje w przypadku zaniedbania ze strony rybaka.”;
27 marzec 2020 : 09:07 Rybacki | Zgłoś
+7 Komisarz jasno i czytelnie, europejskie rybołówstwo musi dostać pomoc
Virginijus Sinkevičius , europejski komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Nasi rybacy i kobiety oraz nasi hodowcy akwakultury są jednymi z pierwszych, którzy ponieśli gospodarcze konsekwencje koronawirusa, ponieważ popyt na owoce morza gwałtownie spadł. Ale pozwólcie, że powiem to głośno i wyraźnie: Unia Europejska stoi przy tobie przez ten kryzys. Razem zapewnimy, że UE utrzyma silny przemysł owoców morza i dobrze prosperujące społeczności przybrzeżne, teraz iw przyszłości. ”

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_en
27 marzec 2020 : 13:40 Rybacki | Zgłoś
+6 Komisja czterokrotnie podnosi poziom wsparcia de minimis dla europejskich rybaków
"Ponieważ pandemia wirusa koronawirusa zagraża zdrowiu naszych obywateli, wiele części gospodarki UE również doświadcza poważnych zakłóceń. Rybołówstwo i akwakultura należą do najbardziej dotkniętych sektorów. Komisja Europejska postanowiła zatem przyjąć tymczasowe ramy pomocy państwa, aby umożliwić państwom członkowskim udzielenie pomocy podmiotom gospodarczym dotkniętym kryzysem. Nowe tymczasowe ramy prawne zezwalają na pomoc w wysokości do 120 000 EUR na przedsiębiorstwo działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury."

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_pl
27 marzec 2020 : 13:41 Rybacki | Zgłoś
+6 Komisja pracuje nad kolejnymi środkami wsparcia dla europejskiego rybołówstwa .
"W dniu 13 marca 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała środki mające na celu natychmiastową reakcję na gospodarkę i społeczne konsekwencje kryzysu koronawirusa. Sektor rybołówstwa i akwakultury w UE może skorzystać ze wsparcia w ramach trzech kierunków działania . Działania w ramach komponenty 2 i 3 są natychmiast dostępne i mogą być niezwłocznie wykorzystane przez państwa członkowskie. Instrumenty pod część 1 stanie się dostępna po przyjęciu wniosku Komisji przez współprawodawców i wejdzie w życie w życie, co jest spodziewane w najbliższych tygodniach.Oprócz tych środków Komisja Europejska jest obecnie w kontakcie z rybołówstwem i akwakulturą oraz sektory przetwórcze, a także w trybie pilnym wraz z organami państw członkowskich i Parlamentem Europejskim poszukać dalszych skutecznych narzędzi wsparcia."

ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/2020-factsheet-coronavirus_en.pdf
27 marzec 2020 : 13:42 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter