Rybołówstwo

Poniedziałkowe pikiety i blokady małych portów morskich polskiego wybrzeża to tylko sygnał ostrzegawczy dla Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej. Jeżeli kierowane przez niego ministerstwo nie uwzględni w działaniach pomocowych również wędkarzy morskich, zablokowane zostaną główne porty morskie.

Mowa jest między innymi o Porcie Północnym w Gdańsku i portach Szczecin-Świnoujście. Czasu jest coraz mniej, bo całkowity zakaz połowu dorszy, również dla wędkarzy morskich, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku i dotyczy ponad 200 jednostek wędkarskich.

W poniedziałek, 25 listopada, kilkaset jednostek wędkarskich zablokowało porty morskie w Kołobrzegu, Łebie, Władysławowie, Darłowie, Ustce i wielu innych portach polskiego wybrzeża. W większości portów między godziną 10 a 12 niemożliwe było wejście i wyjście z portu. Armatorzy wędkarskich łodzi nie zaostrzali jednak blokady, bo wiedzieli, że lokalnie zaszkodzą tylko swoim kolegom. Dlatego rybacy wcześniej wiedzieli w jakich godzinach mają wychodzić i wchodzić do portów, aby uniknąć blokady. Jeżeli jednak postulaty wędkarzy nie zostaną uwzględnione zablokowane zostaną główne morskie porty.

- Doskonale wiemy, że trzeba ratować dorsza, ale nie może być tak, że państwo nie podejmuje żadnych działań, aby nam pomóc przeczekać ten trudny okres - mówi Bolesław Adamowicz, armator dwóch jednostek z Ustki i członek Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego z Darłowa - Rybacy otrzymają odszkodowania, a po nowym roku mają pojawić się dodatkowe fundusze na złomowanie jednostek. My zostaniemy dosłownie z niczym. Pierwszego stycznia, jeżeli nic się nie zmieni, będę musiał zwolnić załogę, jednostkę zacumować na sztywno i pozbawić się podstawowego źródła dochodu.

Jak już pisaliśmy wcześniej wędkarze morscy od ponad roku pracowali z przedstawicielami ministerstwa gospodarki morskiej nad nowelizacją ustawy o recyklingu, która pozwoliłaby im na złomowanie jednostek. Projekt ustawy został już prawie dokończony, a w budżecie zabezpieczono około 150 mln zł. Tylko, że po wyborach urzędnicy z się z projektu wycofali. Teraz odsyłają wędkarzy do Komisji Europejskiej, bo to ich zdaniem unijni komisarze, skoro wprowadzili zakaz połowu dorszy, powinni wypłacać odszkodowania.

Michał Kania, rzecznik prasowy ministra gospodarki morskiej w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej przekazał, że słuszne jest oprotestowanie decyzji Unii Europejskiej o zakazie połowu dorszy. Rzecznik jednocześnie zaznacza, że rekompensaty powinny pochodzić z UE, a nie od polskiego rządu. „Takie stanowisko rządu zostało przekazane do UE” – poinformował Kania - czytamy w komunikacie PAP.

Z decyzją nie zgadzają się jednak armatorzy wędkarscy. - Płacę wszystkie podatki w kraju, tutaj prowadzę działalność gospodarczą i mam prawo żądać od swojego kraju pomocy w przypadku zagrożenia związanego z moją pracą. Dlatego będziemy domagali się działań od naszego ministra - dodaje Adamowicz z Ustki.

Rybacy już teraz mówią, że poniedziałkowy protest to tylko preludium. Czekają na działania ze strony rządu. Jeżeli takie się nie pojawią to na początku grudnia rozpoczną się blokady dużych portów morskich.

Decyzja o zakazie połowu dorszy w 2020 roku podjęta została przez Komisję Europejską w październiku tego roku. Wstępnie zakłada ona 12 miesięczny zakaz, choć już teraz mówi się, że będzie on przedłużony do końca 2024 roku. Komercyjni rybacy morscy w ramach środków unijnych przyznanych poszczególnym krajom członkowskim mogą liczyć na rekompensaty lub też wypłaty odszkodowań w przypadku podjęcia decyzji o złomowaniu. Rekompensaty to około kilkadziesiąt tysięcy złotych za działania środowiskowe a złomowanie, to kilka tysięcy euro za każde zezłomowane GT jednostki rybackiej.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+26 Podziękujmy wędkarzom za profesjonalne nagłaśnianie katastrofy na Bałtyku
Jeżeli jednak nie uderzą w winowajcę zniszczenia Bałtyku czyli Unię Europejską to nie dostaną żadnej kasy bo są zablokowani Rozporządzeniem WE 508/2014 a to rozporządzenie może zmienić tylko Komisja Europejska, tym samym ich energia i determinacja pójdą w piach i zostaną bez niczego
26 listopad 2019 : 08:38 Wła | Zgłoś
+18 Krzysztof Plewka oskarża Komisję Europejską
"Problem z dorszem wynika z błędnych działań Komisji Europejskiej. Bałtyk został wykończony politycznie. Od lat 80 XX w., także w czasie wejścia Polski do Unii Europejskiej, ciało doradcze KE ICS (złożona z naukowców Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Morza Bałtyckiego - red.) zalecało Brukseli cięcie limitów połowowych dorsza o 50 proc. Co robiła KE? Ograniczała o 10. Decyzją polityczną stado był zatem przeławiane o 40 proc. Tak było co roku. M.in. tym sposobem został "wykończony" Bałtyk, za co ponosi odpowiedzialność UE. Do tego doszły brak wlewów z Morza Północnego (transfer wód powodujący "odświeżanie" wód Bałtyku i lepsze warunki bytowania m.in. dorszy - red.), czy połowy paszowe. W tej chwili wprowadzanie limitu połowu dorsza nie miałoby żadnego sensu - od kilku lat rybacy nie byli w stanie w ogóle do niego się zbliżyć. "

[link usunięty]
26 listopad 2019 : 09:39 Władek | Zgłoś
+2 Komisja Europejska
czy w tej Komisji Europejskiej to są jacyś przedstawiciele Polskiego Rządu?
26 listopad 2019 : 10:56 bar | Zgłoś
+6 Kompleksowe stanowisko ministra Gróbarczyka
[link usunięty]
26 listopad 2019 : 15:19 Net | Zgłoś
+10 Gt
Gt w rybołówstwie a Gt w wędkarstwie to chyba 2 różne sprawy.
26 listopad 2019 : 10:59 Andrezj 33 | Zgłoś
-13 GT
TAK masz Kolego rację: opłata tonażowa roczna: kuter rybacki 15m=460zł; kuter wędkarski - 4620,
opłata przystaniowa roczna: kuter rybacki 15m =275zł; kuter wędkarski - 3400zł
26 listopad 2019 : 11:53 major11 | Zgłoś
+1 ???
Kuter ryback a nie jacht???
27 listopad 2019 : 16:03 Wędkarstwo | Zgłoś
+14 Spotkanie przybrzeżnego rybołówstwa łodziowego
Zapraszamy na spotkanie do KUŹNICY W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 29 LISTOPADA , PIĄTEK GODZ.13. Przedmiotem spotkania
będzie:
-omówienie bieżącej sytuacji w rybołówstwie przybrzeżnym
- perspektywa na rok 2020 po ostatnich ustaleniach w Brukseli.
- plan działania ratunkowego dla rybołówstwa przybrzeżnego.
- omówienie idei i propozycja powołania Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych skierowana do łodzi rybackich poławiających w strefie przybrzeżnej.
26 listopad 2019 : 14:31 Sztab kryzysowy | Zgłoś
-5 EEee
Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych skierowana do łodzi rybackich poławiających w strefie przybrzeżnej.Pytanie.Do ilu mil morskich w karcie bezpieczeństwa musi mieć jednostka członkowska ?Do 12 mil czy np. 10 m mając do 30 mil to już nie? Proszę o sprecyzowanie!Bo dla mnie 20 m łajba może łapać w strefie 10 mil lub 7 mil i jest przybrzeżna.
26 listopad 2019 : 19:24 czyli ? | Zgłoś
+9 Do Stowarzyszenia może przystąpić każda jednostka
Pod warunkiem zaakceptowania celów Stowarzyszenia, które na dziś są bardzo proste, ochrona zasobów ryb aż do odbudowy stad oraz ratowanie statków, armatorów i rybaków przed rozpadem i trwałym bankructwem.
27 listopad 2019 : 11:21 DARO | Zgłoś
-6 ?
Super, już teraz widać z jakiego przedziału jesteś - pow 10m- i słychać zazdrość połączoną z frustracją
27 listopad 2019 : 12:38 Mystery | Zgłoś
0 Zazdrość ? O co?
Ja się z nowego Stowarzyszenia tylko mogę śmiać .Przedział mam dobry.Łapie od 0,1 kabla po 30 mil. Zflustrowany to widać jaki jest przedział. Cały czas jednak zastanawia mnie po co te kombinacje? Mało jest zamieszania? Ale spoko...!
27 listopad 2019 : 17:34 czyli ? | Zgłoś
+7 Spotkanie
Spotkanie jest dla rybaków łodziowych!!!w cetniewie było też ....
27 listopad 2019 : 14:29 Kumaty | Zgłoś
+6 Przeprosze w tv
Jawnie jak tylko ty wykazesz ile dorsza zlowiles w ostatnich 10 latach...walcze z hipokryzja sam bedac rybakiem z 2 pokolen mam nadzieje ze ktos spojzy w historie i oddzieli dorobkiewiczow od RYBAKOW.
26 listopad 2019 : 18:01 Leszczowy | Zgłoś
+4 Usuwają kometarze
Usuwają kometarze!!!!
27 listopad 2019 : 08:22 Amba fatima | Zgłoś
-7 bardzo dobrze że usuwają
to nie jest forum dla zakłamanych troli
27 listopad 2019 : 11:26 Knaga | Zgłoś
+7 Co to urwa jest
To już portal morski zrobił się miejscem trolli wędkarskich? Może jeszcze chcielibyście po 10 koła ojro za 1 gt za łajby które już zostały skasowane.Kupił jeden z drugim kuter za 100 koła albo mniej i teraz mu się marzy bańka albo dwie dziady yeane.Nagle wędkarzy się znalazło kupa tu, won na forum wędkarskie a nie zaśmiecać portal ludzi morza patologio.Tyle w temacie.Nawet panowie nie odpisujcie na te opinie bo szkoda waszych nerwów.Nie ma co gadać z pasożytami są jak rak który próbuje się przyssać do zdrowej komórki społecznej.
27 listopad 2019 : 20:39 rybol a nie wędkarz | Zgłoś
+11 Wlasnie
Co z tego jak cie i tak usuna....
Dzis kazdy lape wyciaga. Przypomne tylko szanownym armatorom wedkarskim gdzie byli wasi szyprowie jak wedkarze po 50 i wiecej sztuk lowili kiedy obowiazywalo 7 sztuk...Wszystko na wrakach i wszystko tarlaki.
Rybacy przybrzezni ba nawet kutry jednodniowe przywozily po 2-3 kasty dorsza a zaraz po nich wchodzily wedkarskie z wiadomo jakimi ilosciami. Jakos wtedy nikt nie plakal tylko licytowali sie na forach wedkarskich "u nas zlowisz wiecej"..
Mir opublikowal jakis czas temu wyniki polowowe jednostek wedkarskich i bylo to 1/3 narodowej kwoty. Dodajmy do tego zrywki i strategiczne miejsca i teraz niech mi ktos powie ze wedkarze nie przyczynili sie oslabienia stada. Gdyby Panstwo armatorzy pilnowali sami przestrzegania limitow dzis mieliby karte przetargowa a tak wystarczy wejsc na youtube i kazdy zobaczy jak i czym klusuja wedkarze. Sami to nagrywaliscie latami.
27 listopad 2019 : 21:31 Wedkarz plazowy | Zgłoś
-1 cuda Panie cuda
Oczywiście to tylko wedkarze przeławiali Bałtyk, a rybacy to tacy święci zawsze tylko limit i nic ponadto.....tylko głupi w to uwierzy. I to ich przekonanie ze tylko im się należy. czy to jakaś kasta wybrana, a może nadludzie , tak jak sędziowie. Łupali rybę przez lata, limit przynajmniej razy 3 przeławiali, a teraz to winni wędkarza. Najłatwiej to zgonić na tego najsłabszego.
27 listopad 2019 : 22:57 Mix | Zgłoś
+2 Pasożyty
Lepiej dać rybakom za sprzątanie Bałtyku. 15 wyjść w morze po 8 godzin i palenie głupa ze się szuka starych siatek i to wszystko za marne 100 tys. zł, a płacz taki ze ho,ho, a później liczenie ptaszków za 40 tys, też wysiłek nie mały. Ale nie, to tylko wędkarze to pasożyty. A kutry rybackie , szczególnie te mniejsze i to ile są warte, gdybe były sprzedawane bez licencji połowowej i GT, to te stare szroty za 50 tys byłoby ciężko sprzedać, przerdzewiałe, a wszystko na sznurki wiązane. Dobry armator to inwestuje w jednostkę a nie tylko ciągnie kasę. Gdyby nie dofinansowania z Unii ( dla małych jednostek w wysokości 80%) to sprzęt na nich byłby z przed 20 lat, albo i więcej. I to są prawdziwe pasożyty.
27 listopad 2019 : 23:08 Mix | Zgłoś
+3 Najpierw zmień zródło Twoich informacji a wtedy pisz!!!
Bo plotki portowe nijak mają się do rzeczywistość.
28 listopad 2019 : 12:00 wła | Zgłoś
+3 Patol
Jestes rybackim patolem pasozytem zyjacym z dotacji i modlącym się co rano aby wymyślili nowe zakazy, jak zakazy to zaraz odszkodowania. Ciekawe co zrobisz jak skończą się zakazy i trza bedzie do roboty iść
28 listopad 2019 : 19:07 Darlowo mis | Zgłoś
+4 Ejjj chwilA
Oczywiscie rybacy tez jak z gumy naciagali limity. Ale jak juz drazysz to napisz ile za przelowienia zaplacili RYBACY a ile gliżdziaze....kutry kontrolowane co zejscie nie mowiac o lodziach ....a ile kontroli miales ty i dlaczego. ???pokaz mi wedkarski kuter ukarany 30 czy 50 tysiecy...a kary minimum takie powinny byc.
27 listopad 2019 : 23:08 Wedkarz plazowy | Zgłoś
+10 W brukselskim kołchozie strzelają korki od szampana
polskie głupki od dorsza licytują się kto bardziej wyłowił dorsza w Bałtyku, Juncker uwielbia polską głupotę, która zdejmuje z niego odpowiedzialność a i odszkodowań nie trzeba płacić.
27 listopad 2019 : 23:10 Król Europy | Zgłoś
+2 Prawda nas wyzwoli.
Kto jest bez winy niech pierwszy żuci kamień. Kłócą się wszędzie wszyscy. Przepychają winę na nieswoją stronę. Na nic to wszystko bo jest już za późno .5 lat czekania na efekty. Po wpisach na tym portalu , podobnie jak i na morzu stwierdzam że w tych obu środowiskach zostały już same cienkie Bolki.
28 listopad 2019 : 06:52 shift | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter