Rybołówstwo

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w poniedziałek, że wyjaśnia wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogły towarzyszyć wydatkowaniu środków europejskich w sektorze rybactwa i przetwórstwa rybnego.

ARiMR odniosła się w ten sposób do publikacji przez portal Onet nagrań rozmów prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger z byłym pracownikiem agencji. W pierwszej, opublikowanej w środę, a pochodzącej według portalu z przełomu 2017 i 2018 r., szefowa ARiMR przyznaje, że ma informacje o nadużyciach, i twierdzi, że "proceder trwa mimo dobrej zmiany". Jednocześnie sugeruje, że jeden z urzędników resortu gospodarki morskiej próbował ustawić konkurs na dotację unijną pod konkretne firmy. W poniedziałek Onet opublikował kolejne nagranie, na którym Maria Fajger krytykuje ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka, zarzucając mu otoczenie się ekipą z czasów rządów PO-PSL.

"Nieprawidłowości, które mogły zaistnieć w trakcie oceniania, realizowania i rozliczania projektów z zakresu przetwórstwa rybnego były, są i będą poddawane wnikliwym procedurom wyjaśniającym" - poinformowała ARiMR. Agencja podkreśliła jednocześnie, że współpracuje w tym zakresie z organami ścigania, a "w przypadku powzięcia informacji lub zaistnienia podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa są o tym powiadamiane stosowne organy".

Czytaj także: MGMiŻŚ wnioskuje o kontrolę przez CBA programu dla sektora rybołówstwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała też, że od maja 2016 r. do lutego 2019 r. złożyła dziewięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Jak zaznaczyła, w Departamencie Wsparcia Rybactwa przeprowadzono m.in. audyt, którego bezpośrednim skutkiem było skierowanie do departamentu zaleceń, a następnie wdrożenie szeregu zmian procedur wewnętrznych.

Agencja w przypadku nienależnie lub niezgodnie z prawem pobranych środków europejskich lub krajowych wszczyna procedurę mającą na celu odzyskanie tych środków - zaznaczyła ARiMR.

Wcześniej w poniedziałek, w związku z publikacjami Onetu do CBA z wnioskiem o kontrolę wydatkowania pieniędzy z programu operacyjnego dla sektora rybołówstwa zwróciło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W opublikowanym przez MGMiŻŚ w poniedziałek w piśmie dyrektor departamentu rybołówstwa w ministerstwie Janusz Wrona zwraca się do CBA o sprawdzenie prawidłowości wydatkowania środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" w związku z zamknięciem tego programu.

W grudniu 2018 r. Onet, w materiale zatytułowanym "Rybny układ. Jak CBA odkryło nadużycia w rządowej agencji i dlaczego nikt za to nie siedzi", napisał, że "to sprawa, w której przenikają się biznesmeni, urzędnicy różnych szczebli, wysoko postawieni politycy PiS i PO, a przede wszystkim ogromne pieniądze".

Portal wyjaśniał, że sprawa jest wynikiem kontroli, którą CBA wszczęła w połowie 2015 roku, a która dotyczyła Departamentu Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zajmującym się wtedy rozdzielaniem unijnych funduszy na wsparcie rybactwa i przetwórstwa rybnego. Kontrola trwała do końca 2015 roku, a w jej trakcie zmienił się rząd; w lutym 2016 r. raport CBA trafił na biurko nowego prezesa ARiMR Daniela Obajtka (obecnie prezesa PKN Orlen) - napisał Onet.

"Mamy kopię raportu. Funkcjonariusze biura stwierdzają w nim, że urzędnicy agencji naruszyli przepisy, podpisując i rozliczając umowy z zewnętrznymi firmami na łączną kwotę blisko 50 mln zł. Autorzy raportu wskazują osoby odpowiedzialne za naruszenia przepisów. Raport CBA powinien był wywołać trzęsienie ziemi w Departamencie Wsparcia Rybactwa. Tymczasem nie dzieje się właściwie nic. Jeden z naszych informatorów: - W +rybach+ ludzie, którzy do tej pory rozdzielali fundusze, zostali" - pisał Onet.

Po tej pierwszej publikacji Onetu, ministerstwo gospodarki morskiej oświadczyło, że sprawa podejrzeń nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Programu Operacyjnego "Ryby 2007-2013" dotyczy lat, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, a rybołówstwem zajmował się resort rolnictwa.

wkr/ je/

Fot.: Sławomir Lewandowski

+19 Katastrofa na Bałtyku
"Polscy rybacy nie są w stanie nawet wykorzystać i tak skąpych limitów połowowych. Od lat nie może się odrodzić bałtycki dorsz. Zła kondycja gatunku (tzw. chudy dorsz) i brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem W 2017 r. odłowiono tylko 57 proc. limitu. W 2018 r. nieco ponad 50 proc. (tj. 6,8 tys. ton). Za ten stan może odpowiadać fakt, że na potęgę wyławiane są śledzie i szproty – ryby, którymi żywi się dorsz. – Ja od dwóch miesięcy nie wypływam w morze. Jest tragicznie. Katastrofa we wszystkim. Łowienie nasze dosięgło dna, nie ma ryby. Przemysłowe łowienie zdegradowało Bałtyk do końca – wyjaśnia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Henryk Pozorski, rybak z Helu i szef sztabu kryzysowego powołanego przez rybaków przybrzeżnych. – Bezwzględnie trzeba wygonić paszowce – dodaje Paweł Buda, rybak z Jastarni."

Artykuł opublikowany na stronie: [link usunięty]
11 marzec 2019 : 20:26 Netflix | Zgłoś
-9 pracuś
niechce ci się pracować to siedzisz na dupie ijęczysz o jałomużnę
12 marzec 2019 : 04:45 marian | Zgłoś
-4 POMYŁKA
SZEFEM SZTABU KRYZYSOWEGO POWOŁANEGO PRZEZ RYBAKÓW PRZYBRZEŻNYCH
JEST ARTUR JOŃCZYK, A NIE JAK PODANO HENRYK POZORSKI.
RESZTĘ SIĘ ZGADZA.
12 marzec 2019 : 10:48 Henryk Pozorski | Zgłoś
+2 Zacznijcie od siebie....
Proponuje najpierw zająć sie kołem doradczym przy ministrze i ich prześwietlić. Proponuje też wyjaścnić kto spalił fromborskiego inspektora i dlaczego do dziś nikt za to nie odpowiedział. Czyżby za trudne tematy dla pana ministra i cba? Może boją sie że ich też spalą.
14 marzec 2019 : 21:22 ... | Zgłoś
0 CBA i Lokalne Grupy Rybackie
CBA powinno się przyjrzeć Lokalnym Grupom Rybackim jak np. we Władysławowie na co wydawali fundusze unijne związane z rybactwem, klika przykładów: domki dla alergików (czytaj wynajem dla wczasowiczów), plac zabaw w Ostrowie, a przypadków można mnożyć i mnożyć ...
15 marzec 2019 : 13:44 PiotrSZ | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter