Rybołówstwo

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróciło się do CBA z wnioskiem o kontrolę wydatkowania pieniędzy z programu operacyjnego dla sektora rybołówstwa. Jak podkreślił resort, chodzi o "medialne spekulacje nt. wydatkowania środków".

W opublikowanym przez MGMiŻŚ w poniedziałek w piśmie dyrektor departamentu rybołówstwa w ministerstwie Janusz Wrona zwraca się do CBA o sprawdzenie prawidłowości wydatkowania środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" w związku z zamknięciem tego programu. Jak poinformowało PAP ministerstwo, chodzi o publikacje portalu Onet.

W grudniu 2018 r. Onet, w materiale zatytułowanym "Rybny układ. Jak CBA odkryło nadużycia w rządowej agencji i dlaczego nikt za to nie siedzi", napisał, że "to sprawa, w której przenikają się biznesmeni, urzędnicy różnych szczebli, wysoko postawieni politycy PiS i PO, a przede wszystkim ogromne pieniądze".

Wyjaśnia, że sprawa jest wynikiem kontroli, którą CBA wszczęła w połowie 2015 roku, a która dotyczyła Departamentu Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zajmującym się wtedy rozdzielaniem unijnych funduszy na wsparcie rybactwa i przetwórstwa rybnego. Kontrola trwała do końca 2015 roku, a w jej trakcie zmienił się rząd; w lutym 2016 r. raport CBA trafił na biurko nowego prezesa ARiMR Daniela Obajtka (obecnie prezesa PKN Orlen) - napisał Onet.

"Mamy kopię raportu. Funkcjonariusze biura stwierdzają w nim, że urzędnicy agencji naruszyli przepisy, podpisując i rozliczając umowy z zewnętrznymi firmami na łączną kwotę blisko 50 mln zł. Autorzy raportu wskazują osoby odpowiedzialne za naruszenia przepisów. Raport CBA powinien był wywołać trzęsienie ziemi w Departamencie Wsparcia Rybactwa. Tymczasem nie dzieje się właściwie nic. Jeden z naszych informatorów: - W 'rybach' ludzie, którzy do tej pory rozdzielali fundusze, zostali" - pisze Onet.

Onet napisał też, że całą sprawę, już po publikacji raportu CBA, umorzył Janusz Wrona - obecnie dyrektor departamentu rybołówstwa rsortu gospodarki morskiej. Onet przedstawia tego byłego urzędnika ARiMR i resortu rolnictwa, zwolnionego za kadencji Marka Sawickiego, a przywróconego do pracy w departamencie rybnym MGMiŻŚ za rządów PiS, jako "postać kluczową na styku firmy - państwo".

Onet opublikował też nagrania rozmów prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger z byłym pracownikiem agencji. W pierwszej, pochodzącej według portalu z przełomu 2017 i 2018 r., szefowa ARiMR przyznaje, że ma informacje o nadużyciach, i twierdzi, że "proceder trwa mimo dobrej zmiany". Jednocześnie sugeruje, że jeden z urzędników resortu gospodarki morskiej próbował ustawić konkurs na dotację unijną pod konkretne firmy.

W poniedziałek Onet opublikował kolejne nagranie, na którym Maria Fajger krytykuje ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka, zarzucając mu otoczenie się ekipą z czasów rządów PO-PSL.

Po pierwszej publikacji Onetu z grudnia 2018 r., ministerstwo oświadczyło, że sprawa podejrzeń nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Programu Operacyjnego "Ryby 2007-2013" dotyczy lat, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, a rybołówstwem zajmował się resort rolnictwa. Resort zaapelował "do wszystkich osób, które mają wiedzę lub dowody na nieprawidłowości w zarządzaniu środkami finansowymi z programu operacyjnego w latach 2007-2013, by poinformowały o tym stosowne organy prowadzące śledztwo".

wkr/ je/ amac/

+15 kontrole
niech sprawdzą wydatkowanie pieniędzy w obecnym programie,Tiry jerzego i.t.p.
11 marzec 2019 : 12:34 marian | Zgłoś
+3 Sprawdzić ten fundusz!!!
Proszę szanowne CBA o sprawdzanie również bieżącego funduszu. Co to znaczny że tylko tamten. Porozmawiajcie z rybakami i okaże się co jest do wyjaśnienia.
11 marzec 2019 : 15:09 Tiry na tory | Zgłoś
-3 Wpisz tytuł...re
tylko niech pytaja rybaków a nie armatorów i to wszystkich na raz co by nie bylo nacisków przez pracodawców co maja mówić
11 marzec 2019 : 18:22 anonim | Zgłoś
+3 plgr
cba powinno zainteresować się tym kto z zarządu plgr wnioskował o dotację na własne inwestycje i czy dostał wnioskowane srodki np na domki letniskowe, restauracje, auta, budowę jachtów... etc. PLGR powinno być zlikwidowane.
11 marzec 2019 : 22:53 Michał K. | Zgłoś
+1 Kasa
Proszę a burmistrz Darłowa chwali się kasa z ryb na przeróbkę dworca na to wlasnie idzie wasza kasa „Odmłodzą, wyremontują i nadadzą nową kulturalną funkcję dworcowi kolejowemu
Arkadiusz Klimowicz burmistrz Darłowa ogłosił niegraniczony przetarg na przekształcenie części darłowskiego Dworca kolejowego poprzez remont i przebudowę w „Poczekalnię Kultury”
Zadanie to będzie dofinansowane poprzez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego i Budżetu Państwa.
Po remoncie i przebudowie zmieni się sposób użytkowania budynku dworcowego. Powstanie tam „Poczekalnia Kultury”, które będzie spełniać rolę tzw. „Trzeciej Przestrzeni” przyjaznej dla lokalnej społeczności. Na powierzchni ok. 150 m2 planuje się oprócz zaplecza kuchennego, pomieszczenia gospodarczego i WC utworzenie wielofunkcyjnego pomieszczenia o powierzchni 100 metrów kwadratowych
L.W”
12 marzec 2019 : 22:04 Sss | Zgłoś
+6 Dla armatorów
Tylko o armatorów sie dba a rybakom nic sie nie nalezy armatorzy nie wyplacaja (postojowych) nawet zus nie chca placic
12 marzec 2019 : 23:42 Rybak walczący | Zgłoś
-1 Każdy może
Już pieją, zawistny naród, rybak tak jak i armator może starać się o dotacje , pisać wnioski a nie siedzieć na dupie i biadolić że ktoś ma, a kto Wam broni??? Dla członków załóg też są nabory a nikt z tego nie korzysta,przecież te pieniądze trzeba wydatkować jak są. Nawet na dworzec aby żyło się w lepszym otoczeniu, aby ludzie mogli z tego korzystać, jak ktoś mądrze pisze to ma, wiec nie jęcząc jak stare baby tylko brać się za długopis :-)
14 marzec 2019 : 20:08 Darek2222 | Zgłoś
+2 Gdzie te prawo i sprawiedliwość???????
Panie ministrze kiedy zostaną pociągnieci do odpowiedzialności zleceoniodawcy spalenia fromborskiego inspektora? Lata lecą, winnych brak, na zalewie burdel taki że strach na wode wypływać. Boi sie pan że pana też spalą?
14 marzec 2019 : 21:26 ... | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter