Prawo, polityka

Minister żeglugi Grecji Miltiadis Warwitsiotis podał się w poniedziałek do dymisji, kilka dni po tragicznej śmierci pasażera promu, wypływającego z Pireusu w aglomeracji ateńskiej. Załoga wypchnęła mężczyznę za burtę. Minister Warwitsiotis skomentował to wydarzenie w sposób, który opinia publiczna uznała za niewłaściwy. Teraz poinformował w mediach społecznościowych o rezygnacji z pełnionego dotychczas stanowiska.

Grecka prokuratura postawiła zarzuty kapitanowi promu Blue Horizon i trzem członkom załogi w związku z incydentem, który doprowadził do utonięcia 5 września 36-letniego Andonisa Kargiotisa. Jeden z członków załogi został oskarżony o zabójstwo.

Na opublikowanym w internecie amatorskim filmie widać, jak pasażer wbiega na rampę załadunkową promu, gdy Blue Horizon zrzucił już cumy i zaczął odpływać - opisała agencja Reutera. Mężczyzna próbował następnie przepchnąć się między członkami załogi, po czym został zepchnięty z rampy. Nie podjęto żadnych wysiłków, aby uratować mężczyznę, a prom oddalał się od portu, dopóki nie otrzymał rozkazu zawrócenia - przekazał portal greckiego dziennika "Kathimerini". Tragedia wywołała oburzenie opinii publicznej.

Minister Warwitsiotis wyraził wkrótce "szok, przerażenie i smutek" z powodu zdarzenia, jednak w wystąpieniu telewizyjnym powiedział także: "Są dziś ludzie opłakujący niesprawiedliwie straconych, ale rodziny tych, którzy poszli do pracy, by zarobić dniówkę, a teraz oskarża się ich o morderstwo, również pogrążają się w żałobie". Stwierdzenie to wywołało złość obywateli, którzy uznali, że minister zrównał ofiarę z napastnikami. Warwitsiotis próbował się tłumaczyć i wystosował przeprosiny, jednak nie doprowadziło to do ustania krytyki.

Moja kariera polityczna i godność osobista nakazują, abym nie pozostał na stanowisku ministra żeglugi i ds. wysp. Z tego powodu złożyłem na ręce premiera swoją rezygnację - napisał Warwitsiotis.

Dymisja ministra żeglugi to druga w ciągu mniej niż dwóch miesięcy w rządzie premiera Kiriakosa Mitsotakisa. Poprzednio, pod koniec lipca, ze stanowiska ministra ochrony ludności ustąpił Notis Mitarakis, który spotkał się z szeroką krytyką w związku ze spędzaniem wakacji na jachcie u wybrzeży wyspy Patmos, podczas gdy w Grecji trwały olbrzymie pożary. Wśród obowiązków tego ministra znajduje się m.in. nadzór nad strażą przybrzeżną.

kjm/ adj/

Fot.: Blue Star Ferries

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter