Prawo, polityka

Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Statek Ikaria Angel miał przewieźć 40 tys. ton zboża dla Etiopii w ramach Programu Żywnościowego ONZ - oznajmił Kubrakow na Twitterze. "Ta żywność przeznaczona była dla mieszkańców będącej na skraju głodu Etiopii. Z powodu zamknięcia przez Rosję +korytarza zbożowego+ eksport jest niemożliwy" - dodał (https://tinyurl.com/3tk4h8pc).

Moskwa ogłosiła w sobotę, że zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył natomiast, że Rosja świadomie zaostrza kryzys żywnościowy już od września, blokując ruch statków z ukraińskimi produktami rolnymi. Jak poinformował Zełenski, w tzw. korytarzu zbożowym powstał zator składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć zgodnie z wyznaczoną trasą.

Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

Do krajów najbiedniejszych (Afganistan, Etiopia, Somalia, Sudan) przetransportowano dotąd 217 000 ton pszenicy. Z kolei do grupy 11 państw z dochodem określanym jako "niższy średni", do której zaliczają się m.in. Bangladesz, Dżibutti, Egipt, Iran, Liban, Kenia, Indie czy Tunezja dotarło dotyczas, od uruchomienia "Inicjatywy Czarnomorskiej" niemal 1,76 mln ton produktów żywnościowych (głównie pszenicy, kukurydzy, soi, oleju słonecznikowego).
Największe ilości żywności z Ukrainy sprowadziły w okresie obowiązywania porozumienia Turcja i Hiszpania.
Łącznie, w ramach porozumienia Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji przewieziono z Ukrainy już 9 092 865 ton produktów rolnych.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Żródło fot.: minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow / Twitter 

Korytarz żeglugowy Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej
Korytarz żeglugowy Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter