Prawo, polityka

Odroczenie płatności i poprawa płynności finansowej – to tylko niektóre z rozwiązań, mających się znaleźć w przygotowywanej przez rząd specustawie w związku ze skutkami epidemii koronawirusa, które uderzą w przedsiębiorców.

Wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju na początku tygodnia rząd przedstawi projekt specustawy. Pakiet osłonowy dla firm ma zawierać m.in. ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Główne punkty pakietu:

  • Plan odroczenia płatności
  • Poprawienie płynności finansowej
  • Ochrona i wsparcie rynku pracy
  • Zasiłki chorobowe i opiekuńcze
  • ZUS – udogodnienie w płatnościach
  • Odroczenie terminu płatności składek
  • Układ ratalny
  • Umorzenie należności 

Rozwiązania dotyczące odroczeń w płatnościach przewidują m.in. o ułatwianie rozliczenia VAT, ułatwienia w split payment (podzielona płatność), przesunięcie z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wcześniejsze zwroty VAT, a także ułatwienia przy zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowością ma być zniesienie tzw. opłaty prolongacyjnej czyli dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty.

Przedsiębiorcy mają także otrzymać pełen zakres uprawnień w zakresie poprawy płynności: odliczenie „wstecz” straty od dochodu, czy dopłaty do oprocentowania kredytów – poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.

Ma być także znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w kryzysie. Ministerstwo postuluje skrócenie – z 6 do 2 miesięcy – okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.

Więcej: Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem

GL, źródło: Ministerstwo Rozwoju

+4 Korono trip
Polskie promy morskie wożą po 300 (+) pasażerów...gdzie zdrowy rozsądek ... pomieszczenia z rekuperacją powietrza to inkubatory dla wirusów ... gdzie przestrzeganie zakazu zgromadzeń poniżej 50 osób ...hmmm ...gdy w kafeterii oraz w sklepach na małej powierzchni ulokowanych jest ok. 110 kierowców + ponad setka pasażerów. Gdzie są procedyry o których piszecie na swoich stronach ...gdzie troska o bezpieczeństwo...
15 marzec 2020 : 17:03 Monia | Zgłoś
0 spec ustawa dla pracodawców
Po co jakie ustawy, przedsiębiorcy mają pieniądze a że teraz trochę mniej zarabiają to nic się nie dzieje. Samochody po 500tyś i oni potrzebują spec-ustaw po co!!!
18 marzec 2020 : 05:14 jola ży | Zgłoś
0 gdyby nie koronka
Kto ma to ma a usługi nie zawsze są związane z samochodem weźmy pod lupę tych co pracują jako fotografowie czy filmowcy wesela wstrzymane komunie pod znakiem zapytania . ten rynek ruszy koło lipca sierpnia a gdzie płynność teraz jak odwołują Śluby, komunie ?
Jola zy to chyba jeździ kuper mini to może nie prosić o pomoc a jak by dostała 10 000 zł zapomogi to by brała jak Reksio szynkę
18 marzec 2020 : 18:06 pracownik | Zgłoś
+1 pakiet pomocy to żadna pomoc
sytuacja jest bardzo prosta, pomoc panstwa za lata uczciwie placonych podatkow i zusów od swoich pracowników ma dla nas wynieść 0 pln, bo przecież odroczene skladki i tak trzeba zapłacić a tanie kredyty również, jest bardzo proste rozwiązane: poprosiłem swoich pracowników aby zajeli mi kolejkę w poniedziałek w pośredniaku i tyle, gasimy światło, niech sobie premier z prezydentem dalej skladki placą im nie braknie dostali pomoc z unii.
opowiadaja jakie to paliwo nie tanie a baryłka ropy na giełdach 25 usd kosztuje jak w latach 70- tych i przypominają jak za poprzedniej ekipy miało kosztować 7 pln, tylko wtedy baryłka ropy kosztowała 150 USD, jak spadła cena baryłki do 90 usd to mieliśmy 3,7 ktoś nas tu mami i oszukuje bo paliwa dalej kosztują ponad 4 pln
może jeszcze jedno - jestem apolityczny - i nie interesuje mnie kto rządzi tylko jak
19 marzec 2020 : 14:27 Pawel 63 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter