Prawo, polityka

Połączone sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej przyjęły w piątek rządowy projekt ustawy dotyczący podatku dochodowego dla marynarzy. Zakłada on, że zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą.

Projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma na celu realizację stanowiska Komisji Europejskiej, przedstawionego w toku postępowania w sprawie notyfikacji środka pomocowego dla armatorów statków morskich, przyjętego w ustawie z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu, który zmieniał art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – "ustawy o PIT" – napisano w uzasadnieniu projektu.

Środek pomocowy polega obecnie na zwolnieniu z podatku dochodowego dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności, wykonywanej łącznie przez okres co najmniej 183 dni w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów.

Według Komisji Europejskiej przepis ten należy rozszerzyć na statki morskie o przynależności państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby zapobiec dyskryminacji tych państw; takie rozwiązanie stosowane jest też w innych państwach członkowskich.

Projekt ustawy zakłada zmianę art. 21 ust. 1 pkt 23c ustawy o PIT o statki podnoszące banderę państw członkowskich UE oraz EOG. Dzięki temu możliwość uzyskania zwolnienia od podatku uzyskają marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą, ale również pod banderami państw UE i EOG.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, dodatkowo proponuje się zmianę minimalnego okresu pracy na statkach morskich, warunkującego prawo do nabycia zwolnienia podatkowego przez zastąpienie terminu "okres przekraczający 183 dni" sformułowaniem "co najmniej 183 dni". Zwolnienie bowiem przysługiwać powinno marynarzom pod warunkiem przepracowania na morzu przynajmniej połowy roku kalendarzowego, czyli "co najmniej 183 dni".

Nie ulegnie zmianie obowiązek podatkowy marynarzy; projekt wprowadza natomiast możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego marynarzy mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, a pracujących na statkach pod banderą państwa członkowskiego UE lub EOG, którzy spełnią kryteria określone w projekcie.

Komisje upoważniły też biuro legislacyjne Sejmu do przygotowania przed drugim czytaniem zmian redakcyjnych porządkujących projekt.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

+2 Zwolnienia podatkowe
Bardzo dobry pomysl, ale co bedzie w przypadku jesli marynarz nie bedzie mogl z przyczyn od niego niezaleznych dokonczyc rejsu, ktory zapewni mu wynagane minimum 183 dni. Np. w trakcie reju sprzedaz statku itp. Zo np rok kalendarzowy uzyska np tylko 180 dni anie wymagane 183 dni.
19 lipiec 2019 : 13:09 Maks | Zgłoś
0 Podatek
Jak to co będzie? Podatek będzie i tyle...
21 lipiec 2019 : 10:23 Podatek | Zgłoś
0 podatki
... no a co z tymi którzy nie pracuja w Europie?
21 lipiec 2019 : 05:58 elo | Zgłoś
0 Podatek
to jest spozniony akt prawny zrobiony na wczoraj.
21 lipiec 2019 : 21:01 ireneusz | Zgłoś
+1 B
Powinno być ze 183 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy obliguje do zwolnienia z podatku, traktowanie tego w kategorii roku podatkowego pierwszy dzien stycznia ostatni dzień grudnia może doprowadzic do tego że ktoś w przypadkach zdrowotnych lub nieprzewidzianych np sprzedaż statku będzie podnosił konsekwencje finansowe (podatek). Druga rzecz to taka że w przypadku zadania dodatkowych zaświadczeń od armatorow/agencji staniemy się koniec końców niewygodnymi na rynku pracy.
22 lipiec 2019 : 10:59 M | Zgłoś
0 parę pytań
kogo ma to dotyczyć ?
1..Czy tego co pracuje u Niemca gdzie pomiędzy Polska a Niemcami nie podwójnego opodatkowania a siedziba znajduje się w Niemczech
2. Dlaczego rząd polski chce pobierać bezprawnie nienależny im podatek skoro nie tworzy dla nich miejsc pracy w Polsce mało tego większość pracujących na kontraktach nie posiada po powrocie żadnych świadczeń szpitalnych i emerytalnych i te pieniądze , i te pieniądze które chce zabrać tzw. rząd dobrej zmiany marynarzom służyły im na te opłaty .
3. Czy jest to zasadne aby pobierać podatki od marynarzy , którzy w większości pracują na kontraktach terminowych a nie na stałych zleceniach .
4.Jeżeli rząd szuka pieniędzy z podatków to dlaczego inne grupy min rolnicy prawie żadnych podatków nie płacą mają darmowe ubezpieczenia zdrowotne i sponsorowany przez państwo KRUS ,tak samo jak profesorowie udzielający korepetycji , których nikt nie sprawdza .
24 lipiec 2019 : 11:15 dobra zmiana | Zgłoś
0 parę pytań cz.2
5. Co będzie gdy ktoś ulegnie wypadkowi i nie będzie mógł znów pojechać aby mieć te 183 dni ( dlaczego 183 a 100 dni?)
6. Mamy wyraźny skok na kasę aby ratować koryto tylko czy mamy uczciwość wobec podmiotów i grup zawodowych ?
24 lipiec 2019 : 11:16 dobra zmiana | Zgłoś
0 parę odpowiedzi
Ad 1 Tego też...jak i tego co pracuje na statku norweskim, brytyjskim, holenderskim itp (wymyśl sobie jeszcze parę państw które mają niekorzystne umowy o UPO.
Ad 2 Rozumiem cię doskonale, ale m.in. polski rząd pobiera go (pobierać chce) ażeby inne grupy mordy nie zaczeły wydzierać o niesprawiedliwości, tak jak to jest w stosunku do rolników.

Resztę pominę...
01 sierpień 2019 : 17:14 makumba | Zgłoś
0 Co na to marynarze?
Co na to związki zawodowe oraz cała masa innych reprezentantów marynarskiej braci? Bo jak dla mnie, to jak już mecenas pisał - spełnić warunki do zwolnienia będzie trudno i w praktyce okaże się, że skorzysta 5 procent, a pozostali będą się wozić po urzędach... Ponadto są jeszcze marynarze pracujący poza UE, co z nimi? Oni są gorsi? Co za bajzel...
26 lipiec 2019 : 03:24 Marcin Marynarski | Zgłoś
0 Co na to marynarze?
Związki zawodowe i różne inne grupy społeczne i rządowe aktywnie brały udział w opracowaniu tej "poprawki"...jakbyś śledził temat to byś już z 2-3 lata wiedział o tym.
01 sierpień 2019 : 17:08 makumba | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter