Prawo, polityka

Na brak uzasadnienia ekonomicznego dla budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną oraz jego negatywne skutki dla ludzi i przyrody wskazywali we wtorek działacze Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej zorganizowanej na Mierzei w ramach akcji #POrozmawiajmy.

Konferencja odbyła się w miejscu, w którym rząd planuje przekop i budowę drogi wodnej do portu w Elblągu. Dziś to położone między Krynicą Morską a Kątami Rybackimi miejsce łatwo rozpoznać, bo kilka miesięcy temu, w ramach przygotowań pod inwestycję, wycięto tu pas lasu. W spotkaniu udział wzięli m.in. liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, posłanki PO Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska oraz posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder.

"Sami państwo widzicie, jak to wygląda: wyrżnięty bezmyślnie las, tylko dlatego, że Jarosław Kaczyński obiecał w czasie kampanii parlamentarnej dokonać przekopu Mierzei Wiślanej" – powiedziała na konferencji Nowacka. Dodała, że inwestycja "budzi wątpliwości z punktu widzenia ekonomicznego, jak i z punktu widzenia przyrody oraz przyszłych konsekwencji zarówno dla przyrody, jak i dla turystów".

Podkreśliła, że tylko pierwszy etap prac przy przekopie pochłonie ok. 1 mld zł, a tymczasem inwestycji nie poprzedziły "żadne realne konsultacje społeczne, nie było ani sensownych badań naukowych o konsekwencjach, ani rachunku ekonomicznego zysków i strat". "Dziś wiemy, że zagrożona jest turystyka, zagrożona jest przyroda, zagrożony jest rozwój ekonomiczny tej części kraju z prawdopodobnie niewielkimi zyskami dla Elbląga" – dodała Nowacka.

Czytaj także: Mierzeja Wiślana: konsorcjum N.V. Besix i NDI z najkorzystniejszą ofertą

"Mateusz Morawiecki nie tak dawno opowiedział o tym, jak PiS będzie dbał o Polskę, jak będzie dbał o przyrodę. Mówił o posadzeniu pół miliarda drzew. Panie premierze, wspaniała okazja - wyrżnęliście bezmyślnie drzewa, jest szansa, możecie je tutaj zasadzić" – powiedziała.

Także Chmiel oceniła, że "przekop jest inwestycją kompletnie nieuzasadnioną ekonomicznie". "Jest to po prostu wypełnienie obietnicy wyborczej przez prezesa Kaczyńskiego dla Elbląga" – dodała. Zaznaczyła, że przekop "będzie wymagał zaangażowania bardzo dużych środków, bo cały czas wartość tego przedsięwzięcia rośnie". Przypomniała, że "Zalew Wiślany ma około 2,5 m głębokości" i podczas użytkowania drogi wodnej przez ten akwen trzeba ją będzie "cały czas pogłębiać do głębokości 5 metrów". Chmiel przypomniała też, że zimą Zalew Wiślany zamarza, konieczne będzie więc także "łamanie lodu".

"Pytanie jest, czy po to, żeby doprowadzić - przecież nie statki, tylko większe jachty do Elbląga - trzeba ponosić tak olbrzymie koszty finansowe" – powiedziała posłanka dodając, że port w Elblągu nie ma infrastruktury portowej i drogowej, która pozwalałaby na zakładane przez inwestorów przeładunki.

Chmiel zwróciła uwagę, że minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk

"obiecywał mieszkańcom tego powiatu, że jako rekompensatę za uciążliwość i realizację tego przekopu, zostanie wyremontowana trasa 501 i 502". "Jak do tej pory nic nie zostało zrobione. Mało tego, w budżecie nie ma żadnych pieniędzy na te inwestycje. Po prostu oszukali, okłamali" – mówiła dodając, że według niej ważną sprawą jest też "bezpowrotne zniszczenie klimatycznego pięknego zakątka Polski, zniszczenie fauny i flory".

Również Pomaska podkreśliła, że inwestycji nie poprzedziła "żadna analiza ekonomiczna, która by wskazywała uzasadnienie budowy przekopu". "Były analizy, które mówiły, że ten przekop się nie opłaca. I co się stało z osobami, które przygotowały ten raport? Zostały zmienione, wymienione przez PiS. Tą inwestycję traktujemy jako kolejne narzędzie propagandowe Prawa i Sprawiedliwości, bo rzeczywiście temu rządowi przez cztery lata nie udało się absolutnie nic: nie powstał ani jeden kilometr nowej autostrady, mamy katastrofalną sytuację w służbie zdrowia, został rozwalony system edukacji. I ten przekop - jak rozumiem - ma uratować sumienie, uratować honor PiS. Otóż nie uratuje, bo nie będzie takiego efektu jaki być powinien" – dodała.

Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja planowana przez polski rząd.

Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 r.

Inwestycja podzielona została na trzy etapy. Pierwszy z nich zakłada budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy. Koszt inwestycji ma zostać w całości pokryty z budżetu państwa. Wstępnie szacowano go na ok. 880 mln zł. Okazało się jednak, że najtańsza oferta zgłoszona w przetargu tylko na pierwszy etap budowy opiewała na ponad 992 mln zł.

autor: Anna Kisicka

+10 Dzialacze KO-muny
Bez komentarza!!
16 lipiec 2019 : 14:35 Stary kolejarz | Zgłoś
0 Towarzysz Jarosław, ulubieńcem Barei.
A ja z komentarzem. Szukasz "Stary kolejarzu" KO-muny ?! To poszukaj jej w PiS-ie. To tam rządzi I Sekretarz KC PiS Towarzysz Jarosław, obecny władca Polski. Jesteś stary, to powinieneś pamietać też tych wcześniejszych I Sekretarzy. Możesz ich sobie porównać. Przypomnę, to Towarzysz Jarosław "wkopał" na przekopie Mierzei Wiślanej pierwszą łopatę. To tak jak w roku 2017 z położeniem stępki promu na Pochylni Wulkan. Było bardzo uroczyście. Wprost idealny scenariusz dla Stanisława Barei.
17 lipiec 2019 : 10:42 Jato | Zgłoś
+12 Niemcy i Rosjanie biją brawo.
" liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, posłanki PO Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska oraz posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder" - sama śmietanka intelektualna opozycji. Eksperci od spraw gospodarki morskiej i ekonomii. Brakuje jeszcze pani Joanny Scheuring-Wielgus i kabaret będzie w komplecie.
16 lipiec 2019 : 15:30 Marek 50+ | Zgłoś
+2 Brawo PiS.
Dlaczego Niemcy ?! A Rosjanie biją brawo, bo kolejne miliony ton ich węgla dzieki PiS trafiają do Polski. Niedługo rosyjski węgiel trafi do Elbląga. Brawo PiS.
17 lipiec 2019 : 10:48 Jato | Zgłoś
+1 Druga strona
Na zachodzie mamy drugi zalew , Szczeciński który ma trzy połączenia z morzem i jakoś nic złego się nie dzieje z przyrodą a nawet jest lepiej gdyż w wodach jest dużo ryby i mają świetne warunki do rozmnażania się mało tego ja tym zakresie jest największe skupisko orła bielika właśnie z powodu obecności pokarmu a co przedstawia zalew wiślany
Bajoro z ograniczoną wymianą wód z jedynym połączeniem i to pod kontrolą obcych raczej nieprzyjaznych sił , innymi słowy zadupie gdzie nawet psy nie chcą przebywać
Pozostali tylko ci którzy już nie mają gdzie się podziać lub stracili chęci na zmiany
Nowe inwestycje na pewno tchną życie dla ludzi
17 lipiec 2019 : 10:40 Filip z konopi | Zgłoś
+1 Czy jezioro jest bajorem ?
Każde jezioro jest bajorem, z ograniczona wymianą wód, a w większości z nich kwitnie życie. Oczywiście do chwili, gdy człowiek nie wykombinuje na jeziorze jakiejś inwestycji. Przekop Mierzei Wiślanej będzie ingerował w przyrodę Zalewu Wiślanego, a mówienie, że jeśli tak, to będzie to korzystne dla przyrody, jest wróżeniem z fusów. Jeśli porównujemy Zalew Wislany do Zalewu Szczecińskiego, to może porównajmy też przyszły port w Elblągu do portów w Szczecinie, lub w Świnoujściu. Taka sama logika. Ale pomimo wszystko budowę przekopu trzeba zacząć i skończyć. Na pewno inwestycja ożywi okolicę i będzie bez wątpienia jedną z wielkich atrakcji turystycznych. Ale czy z Elbląga uczyni port morski ? Śmiem wątpić. I na Boga, bez tej nachalnej pisowskiej propagandy !!!
17 lipiec 2019 : 13:00 Jato | Zgłoś
0 Bicie propagandowej piany
Jestem za przekopem Mierzei Wiślanej, ale nie za pisowską propagandą. Prezes Polski już dawno "wkopał" uroczyście pierwszą łopatę, ale ta jedna łopata jakoś nie przekopała Mierzei, niestety. Czy Elbląg stanie się portem morskim ? Nie stanie. Kołobrzeg i Ustka leżą bezpośrednio nad Baltykiem i takimi portami się nie stały, a w Elblągu będzie inaczej ? Na budowie kanału skorzystają jachty, żaglówki i małe statki, w tym głównie pasażerskie, a to zdecydowanie za mało na to, by stać się znaczącym portem morskim. A czy inwestycja jest ekonomicznie opłacalna ? Nie jest i bardziej tu chodzi o politykę, w tym głównie wewnętrzną, jak o ekonomię. Ale ja trzymam za budowę kciuki i mam nadzieję, że nie będzie z nią tak, jak ze sławną już na całąś Polskę stepką promu.
17 lipiec 2019 : 11:06 Jato | Zgłoś
-1 Dlaczego?
Jakie to ma uzasadnienie ekonomiczne? Zadne. Jakie polskie porty znajduja sie w obrebie Zalewu? Zadne. Co tam mozna wozic? Nic. Co przekopanie ma na celu? Nikt zdrowo myslacy nie wie.
Pal licho, ze ekologicznie jest to niedobre, ale jest to gospodarczo niezasadne i nieodpowiedzialne.
Skoro musza kopac, bo maja taki mozgowy imperatyw to niech kopia za swoje wlasne pieniadze.
Niech to bedzie ich wlasna inicjatywa i srodki. Moze to ich otrzezwi, kiedy zrozumieja, ze za to wariactwo trzeba bedzie zaplacic.
21 lipiec 2019 : 08:04 Tomek K. | Zgłoś
+2 Magalomania
Chory na paranoje stary czlowiek manipuluje ciemnym ludem zgodnie z poleceniam kremla i za ich pienadze. Kupuje glosy jak kielbasa wyborcza. Rozdaja pieniadze na prawo i lewo, ale skad je maja? Z kredytow dlatego tak szybko odszczekali ustawe o IPN bo niedostali by kolenych funduszy na rozdawnictwo, programy socjalne redukujace chec do pracy Polakow, pensje w spolkach panstwowych, finansowanie TVPis i szarlatana z Torunia. Tak samo bawila sie Grecia prze 20 lat wszystko na kredyt. Polska tez tak skonczy jako bankrut. Megalomanskie pomysly jak ten przekop, centralny port morski I centralne lotnisko w Baranowie to bzdurne mrzonki chorego czlowieka. Dla dobra calego polskiego narodu trzeba go odsunac od wladzy, ale ciemny lud chce go popierac na tym polega dramat tego nieszczesnego kraju. Czego dowodem jest powtarzajaca sie nasza historia. :(
19 lipiec 2019 : 13:10 Zenek | Zgłoś
+1 Zasadnosc inwestycji....
Stacja kolejowa Włoszczowa Północ i lotnisko Radom to sztandarowe osiagniecia populistycznego polskiego rzadu.
Zniszczona Mierzeja to beda kolejne wyrzucone w bloto srodki i oplakane dla srodowiska naturalnego skutki.
Podobnych kwiatkow z epoki PRL'u jest calkiem sporo.
21 lipiec 2019 : 06:57 Tomek K. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter