Prawo, polityka

Azja i Pacyfik to obszar nowych możliwości, ale także wyzwań dla polskiej dyplomacji - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że dla Polski ważne jest zacieśnianie powiązań z Azją w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa.

Szef MSZ wziął we wtorek udział w konferencji "Wyzwania dla bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego w Azji-Pacyfiku". "Azja i Pacyfik to obszar nowych możliwości, ale także wyzwań dla naszej polskiej dyplomacji" - ocenił minister. Podkreślił, że polska polityka wobec regionu i stale rosnąca obecność w regionie, mają służyć realizacji jednego z celów strategii polskiej polityki zagranicznej, jakim - jego zdaniem - jest rozwój gospodarczy państwa poprzez pozyskiwanie nowych rynków zbytu i inwestycji.

"Nie bez znaczenia jest także sytuacja w obszarze bezpieczeństwa" - mówił Czaputowicz. Zdaniem szefa MSZ, dla Polski ważne staje się zacieśnienie powiązań z Azją w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwa gospodarczego. "Chcemy to realizować na trzech płaszczyznach: po pierwsze poprzez partnerstwa strategiczne i dialog polityczny z ważnymi krajami Azji, po drugie - poprzez aktywny udział w formatach wielostronnych, w tym współinicjowanie polityki azjatyckiej Unii Europejskiej, po trzecie - poprzez rozwój wszechstronnej współpracy gospodarczej, w tym w obszarach energii i technologii" - tłumaczył.

Czaputowicz zauważył jednocześnie, że pod względem politycznym, w Azji istnieje wiele problemów, które - jak ocenił - mają potencjalnie charakter konfliktogenny. "Niewątpliwie, jednym z głównych źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności w Azji Wschodniej, od lat pozostaje sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Z zadowoleniem dostrzegamy zmiany, które zaszły w tym regionie świata od początku 2018 r. i przyczyniły się do znaczącej deeskalacji napięcia w regionie" - zaznaczył.

"Azją targają też inne spory, których zasięg przekroczyć może skalę regionalną, stąd istotne jest rozważenie ich ewentualnych implikacji dla Europy, w tym dla Polski" - dodał szef MSZ.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Marceli Sommer

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter