Prawo, polityka

Polityczne zmagania o gazociąg Nord Stream 2 zbliżają się do finału - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt". Zdaniem autora komentarza Gerharda Gnaucka należy powstrzymać realizację projektu, który powiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Gnauck polemizuje z podnoszonym przez zwolenników Nord Stream 2 argumentem, że zapotrzebowanie na gaz w Europie utrzyma się w przyszłości na wysokim poziomie, należy więc budować nowe gazociągi, by dywersyfikować źródła energii.

Teza o dywersyfikacji jest kłamstwem - uważa Gnauck. Rosja już teraz jest największym dostarczycielem gazu, ropy i kopalin zarówno dla Niemiec, jak i dla całej Europy, a wszystkie nowe magistrale mają prowadzić do Rosji. "Nord Stream jest zaprzeczeniem dywersyfikacji" - podkreśla niemiecki dziennikarz.

Jego zdaniem zablokowanie budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk leży nie tylko w interesie Europy, lecz także Rosji.

Komentator zwraca uwagę, że zysk z eksportu gazu i ropy stanowi połowę wpływów do rosyjskiego budżetu, i przypomina słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który w 2009 roku powiedział, że "handel gazem i ropą jest rosyjskim narkotykiem", pozwalającym na "rozwiązanie palących problemów gospodarczych", i podkreślał, że Rosja "nie potrzebuje reformy gospodarki".

"Nord Stream będzie największym dilerem tego narkotyku" - zauważa Gnauck. Jak dodaje, wpływy z handlu gazem i ropą pozwalają rosyjskiej elicie na bogacenie się, ograniczanie reform i rozbudowę aparatu policyjnego.

Gnauck ostrzega, że energia może być wykorzystana przez Rosję do realizacji agresywnych celów politycznych. Moskwa - tak sowiecka, jak i postsowiecka - jest mistrzem świata w dziedzinie wstrzymywania dostaw energii - dodaje.

Autor zwraca uwagę na uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii, nie tylko od dostaw, lecz także od zbiorników podziemnych znajdujących się w rosyjskich rękach. Przypomina o roli byłego ministra gospodarki, a obecnie ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, który w 2015 roku opowiedział się za wyłączeniem Nord Stream 2 spod unijnych przepisów.

Gnauck podkreśla, że Ukraina niemal całkowicie uniezależniła się od rosyjskiego gazu, a Polska i kraje bałtyckie poczyniły postępy w tym kierunku. "Dlaczego mieszkańcy Europy Zachodniej wpadają w pułapkę zależności, z której mieszkańcy Europy Wschodniej akurat starają się wydostać?" - pyta dziennikarz.

"Interesy garstki koncernów nie mogą decydować o naszej polityce energetycznej. Niemcy i Europa powinny wyznaczyć Nord Stream 2 granice w formie unijnych reguł lub zastopować ten projekt" - pisze Gnauck.

Z Berlina Jacek Lepiarz

lep/ mbud/ akl/ mal/

0 Wolny rynek
Słyszałam, że gospodarka wolnorynkowa, czyli współczesny ideał, opiera się na tym, że każdy robi to, co mu się najbardziej opłaca. Skoro więc Niemcom opłaca się sprowadzać gaz z Rosji - bo gdyby było inaczej, sprowadzaliby go z USA lub z Kataru, jak Polacy, kto ma prawo im tego zabraniać, nie sprzeniewierzając się idei wolnego rynku?
19 grudzień 2017 : 20:15 Katarynka | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter