Prawo, polityka

Z uwagi na wprowadzenie we wrześniu 2017 roku automatycznej wymiany informacji podatkowej doszło do kolejnej fali wezwań marynarzy ze strony organów podatkowych w Polsce (m.in. Norwegia, Holandia). 

Na przestrzeni ostatnich 6 tygodni Urzędy Skarbowe ponownie zaktywizowały się w zakresie weryfikacji dochodów zagranicznych uzyskiwanych przez polskich podatników, ale tym razem wezwania kierowane są do marynarzy wykonujących pracę najemną na rzecz brytyjskich armatorów. Co ciekawe, informacje w sprawie dochodów uzyskanych przez polskich marynarzy zostały przesłane do Polski przez brytyjską administrację podatkową.

W efekcie tych działań liczne grono marynarzy z całej Polski zostało wezwanych przez Urzędy Skarbowe do złożenia wyjaśnień w związku z uzyskaniem dochodów z Wielkiej Brytanii w latach 2012-2016. Wątpliwości polskich organów podatkowych budzą, w wielu przypadkach, niejednoznaczne dokumenty zatrudnienia posiadane przez polskich marynarzy, z których wynikają różne adresy armatorów lub agencji zatrudniających.

Należy pamiętać, iż wezwanie ze strony US, w którym został zakreślony termin na odpowiedź 7 dni od doręczenia wezwania, jest terminem instrukcyjnymi, który może zostać wydłużony przez podatnika lub jego pełnomocnika, co musi być odpowiednio umotywowane.

Podatnicy powinni odbierać korespondencję wysyłaną od organów podatkowych, gdyż podwójne awizowanie przesyłki skutkuje formalnie jej doręczeniem, dlatego też należy pamiętać o aktualizacji swoich danych kontaktowych w urzędach skarbowych, a w razie przebywania poza granicami Polski przed dłuższy czas należy rozważyć ustanowienie pełnomocnika do doręczeń.

Warto również zauważyć, iż w reakcji na wezwanie z Urzędu Skarbowego, podatnicy powinni kontaktować się z organami podatkowymi w formie pisemnej za pośrednictwem pełnomocnika profesjonalnego, co znacznie zwiększy ich szanse na pozytywne załatwienie sprawy przez organ podatkowy.

 
 

Radca prawny - Mateusz Romowicz

http://www.kancelaria-gdynia.eu

www.facebook.com/Legal.Marine.Mateusz.Romowicz

Autorzy pracują w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter