Porty, logistyka

Na wrześniowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o przekazaniu Województwu Lubuskiemu 150 tys. zł. na zakup dwóch nowoczesnych łodzi. Będą one pomagać w usuwaniu skutków sierpniowej katastrofy ekologicznej na rzece.

Łodzie zostały przekazane Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu w Krośnie Odrzańskim.

Odra w niebezpieczeństwie

Latem 2022 r. na Odrze doszło do masowego pomoru ryb i innych stworzeń wodnych. Katastrofa objęła kilkaset kilometrów rzeki. Wodę i brzegi rzeki pokryły dziesiątki ton śniętych ryb. Hydrolodzy określali sytuację, jako bezpośrednio zagrażającą ekosystemowi jak i zdrowiu oraz życiu ludzi. Dlatego były apele do mieszkańców, żeby nie wchodzili do wody. Konieczna była szybka akcja ratunkowa. Jednymi z pierwszych na wodzie byli członkowie lubuskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. To właśnie do nich trafiły nowe łodzie patrolowe, których zakup wsparł samorząd województwa pomorskiego. Łodzie zostały uroczyście przekazane 10 Listopada 2022 r. w Krośnie Odrzańskim.

SWP wspiera Lubuskie

Decyzja o przekazaniu 150 tys. zł dla województwa lubuskiego została podjęta przez radnych województwa pomorskiego we wrześniu, podczas XLVI sesji Sejmiku. W celu odbudowy ekosystemu na Odrze Zarząd Województwa Lubuskiego ściśle współpracuje z województwami: opolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Pomoc finansowa udzielona przez samorząd województwa pomorskiego ma na celu ochronę ekosystemu Morza Bałtyckiego, do którego spływają także nieczystości z Odry.

Dziś tworzymy pomorsko-lubuski most solidarności. Bardzo dziękuję marszałkowi województwa pomorskiego za przekazanie środków finansowych – mówiła Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

30 tys. zł na zakup łodzi przekazały także władze Sopotu. Łodzie będą eksploatowane przez Polski Związek Wędkarski.

Łodzie patrolowe

Zakupione łodzie to nowoczesne jednostki, dzięki którym codzienna praca PZW będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza.

To bardzo dobrze, że straż rybacka będzie dysponowała środkami, które pozwolą patrolować Odrę i być może wskazywać miejsca, gdzie dochodzi do nielegalnego zrzutu ścieków – podkreślał Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Obydwie jednostki mają kompletne wyposażenie w niezbędny sprzęt taki jak bosaki, szperacze czy sonar GPS. Dodatkowo zakupione zostały dwie przyczepy transportowe. Nowy sprzęt będzie też służył do zarybiania wód. Taka akcja już częściowo w tym roku była przeprowadzona, następne działania będą na wiosnę.

rel (Pomorskie.eu)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter