Porty, logistyka

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.

Ich zdaniem ropa mogła zanieczyścić powierzchnię 80 km kwadratowych, podczas gdy właściciel terminalu - Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego (CPC) / Каспийский Tрубопроводный Kонсорциум (КТК), oceniał zasięg wycieku na 200 metrów kwadratowych.

Naukowcy z Instytutu Badań Kosmicznych i Instytutu Oceanologii RAN powołują się na zdjęcie satelitarne zrobione 8 sierpnia wieczorem, na którym widać wody w pobliżu Noworosyjska. Czarna plama ropy sięga od wybrzeża w głąb morza na długość 19 km od brzegu.

Do wycieku ropy doszło podczas tłoczenia surowca na grecki tankowiec Minerva Symphony. Właściciel terminalu podał, że wyciekło 12 metrów sześciennych ropy. Konsorcjum zapewniło też, że nie ma zagrożenia ani dla mieszkańców, ani dla flory i fauny Morza Czarnego.

Jednak ekolodzy z rosyjskiego oddziału międzynarodowej organizacji WWF oceniają, że ropa dotarła do wybrzeży parków narodowych i innych obszarów chronionych.

Na portalach społecznościowych pojawiło się w środę nagranie wideo, na którym widać warstwę ropy na powierzchni wody w delfinarium koło Anapy - rosyjskiego kurortu na wybrzeżu Morza Czarnego.

Według operatora terminalu, CPC, jak wynika z oficjalnej informacji dla mediów z 9 sierpnia, przyczyną rozlewu był defekt integralnej części boi cumowniczo-przeładunkowej. Podano, że uszkodzeniu uległ hydrauliczny amortyzator (damper). Nie znamy szczegółów, ale możliwe, że niefunkcjonujący amortyzator spowodował szarpnięcia rurociągu, które nie były łagodzone (liwelowane przez amortyzator) w wyniku czego sam przewód lub jego złącze doznało uszkodzenia i rozszczelnienia.

Terminal, w którym doszło do rozlewu olejowego to terminal offshore, czyli na otwartym morzu - CPC Offshore Marine Terminal, z którego kazachska ropa trafia czasami także do Polski.
Jednak ładunek, przy transferze którego na zbiornikowiec Minerva Syphony, doszło do rozlewu ropy, przeznaczony był dla odbiorcy w Çanakkale, w północno-zachodniej Turcji.  

CPC (Caspian Pipeline Consortium) jest dużym międzynarodowym projektem z udziałem Rosji, Kazachstanu i wiodących światowych koncernów naftowych, powołanym do budowy i eksploatacji ropociągu o długości 1511 km. 

System rurociągowy CPC zasilany jest głównie ropą z dużych pól naftowych zachodniego Kazachstanu, ale również od rosyjskich producentów ropy.

Rurociąg kończy się terminalem CPC Marine Terminal, który nie posiada nabrzeży czy pirsów, a statki ładowane są offshore (na wodach przybrzeżnych) poprzez boje cumowniczo-przeładunkowe SPM (single point mooring).

Udziałowcami CPC są: w 31 % Federacja Rosyjska (przez Transneft - 24 % i CPC - 7 %); w 20,75 % Republika Kazachstanu (KazMunayGaz - 19 % i Kazakhstan Pipeline Ventures LLC - 1.75 % udziałów); Chevron Caspian Pipeline Consortium Company - 15 %, Lukarco BV - 12,5%, Mobil Caspian Pipeline Company - 7,5 %, Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited - 7,5 %, BG Overseas Holding Limited - 2 %, Eni International N.A. N.V. - 2 % oraz Oryx Caspian Pipeline LLC w 1,75 %.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Каспийский Tрубопроводный Kонсорциум (КТК) / CTC

 

Zbiornikowiec przy jednej z boi cumowniczo-przeładunkowych terminalu offshore CTC koło Noworosyjska
Zbiornikowiec przy jednej z boi cumowniczo-przeładunkowych terminalu offshore CTC koło Noworosyjska
0 -
detal, ale proporcja 200m2 do 80km2 jest jak 1:400000 a nie 1:400. Swoją drogą, jak ci Rosjanie niszczą przyrodę, przed chwilą wyciej na Syberii, teraz M Czarne.....
12 sierpień 2021 : 05:05 kczaplik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter