Porty, logistyka

Od wczesnych godzin rannych w poniedziałek zamknięta zostanie w Gdańsku nitka Wiaduktu Biskupia Górka w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Utrudnienia w ruchu mają związek z koniecznością ułożenia ostatniej warstwy nawierzchni jezdni.

Wiadukt Biskupia Górka to jeden z newralgicznych obiektów inżynieryjnych w centrum Gdańska, w ciągu drogi krajowej 91, dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu).

Poza jedną z nitek wiaduktu zamknięty zostanie także tunel pod Forum Gdańsk (realizowane będą wyłącznie dostawy do sklepów w galerii handlowej) i wjazd z ul. Nowe Podwale Grodzkie. Zjazd na ul. Zaroślak także zostanie zamknięty wraz z fragmentem przy mostku nad Kanałem Raduni. Dojazd na ul. Zaroślak będzie możliwy od strony ul. Stoczniowców lub od ul. Na Stoku.

Kierowcy będą poruszali się po "starej nitce" wiaduktu. Nowa nawierzchnia będzie układana od wyjazdu z tunelu pod Forum Gdańsk do wysokości stacji paliw.

"Taka organizacja ruchu potrwa prawdopodobnie do piątku 30 kwietnia, ale z uwagi na warunki atmosferyczne może ulec przesunięciu. Od 30 kwietnia planowane jest zaś układanie nawierzchni na +starej nitce+ wiaduktu i na zjeździe w ul. Toruńską" - poinformowała Aneta Niezgoda z biura komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Z związku z pracami drogowców wprowadzona zostanie też korekta w funkcjonowaniu autobusów linii 108, 118, N4, 132, 154, 189, 256, N1, 205, 207, 106, 111, N9 oraz N11, która dotyczyć będzie zmiany ich tras lub przystanków.

Wiadukt Biskupia Górka to jeden z newralgicznych obiektów inżynieryjnych w centrum Gdańska, w ciągu drogi krajowej 91, dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu). Każdego dnia przejeżdża przez niego ok. 50 tys. aut. Biegnie on m.in. nad torami kolejowymi prowadzącymi z południa kraju do Trójmiasta i łączy południowe dzielnice Gdańska z centrum miasta. Służy też podróżnym udającym się z południowej części Pomorza i kraju do Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Funkcjonujący przez wiele lat dotychczasowy wiadukt miał zbyt małą przepustowość. W marcu 2018 r. ruszyła budowa nowego obiektu, mającego poprawić płynność ruchu samochodów.

Na Wiadukt Biskupia Górka składają się dwie nitki. Prawa jezdnia została oddana do użytku w sierpniu 2019 r. Ruch na jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego otwarto w styczniu br. roku.

Prace na budowie Wiaduktu Biskupia Górka zakończą się w połowie 2021 r.

Robert Pietrzak 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter