Porty, logistyka

Port Gdynia sukcesywnie dostosowuje swoją infrastrukturę do stale rosnących potrzeb armatorów. Geograficzne i rynkowe usytuowanie portu predysponuje go do pełnienia wielu funkcji. Jedną z nich jest rola centrum dystrybucyjnego ukierunkowanego na Region Morza Bałtyckiego oraz na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednym z istotnych segmentów rynku żeglugowego w Porcie Gdynia są trwałe połączenia ro-ro. Port już dziś posiada bardzo dobrze zorganizowany terminal, jednak z uwagi na plany rozwojowe armatorów oraz rosnące wolumeny przeładunków konieczne jest jego powiększenie aby spełniał swoje zadania również w perspektywie następnych 10-15 lat.

Zalądowienie części Basenu V wraz przebudową ramp ro-ro w Porcie Gdynia ma na celu dostosowanie ich do przyjmowania jednostek ro-ro o długości około 240 m, planowanych do wprowadzenia przez armatorów na Morze Bałtyckie w perspektywie najbliższych kilku lat.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy przepustowości Portu Gdynia, który należy do VI Europejskiego Korytarza Transportowego łączącego państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckim i na Bałkanach.

- Wykonawca przygotowuje już studium wykonalności, a projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Przewidujemy, że z zmodernizowanych ramp operatorzy będą mogli korzystać już w drugim kwartale 2025 r. Liczymy, że inwestycja ta sprawdzi do Portu Gdynia nowych armatorów i nowe połączenia - komentuje Adam Meller - Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Obecnie do Portu Gdynia na trasie Gdynia-Lubeka-Hanko razy w tygodniu zawija Transfennica, za to Finnlines Grimaldi Group pływający na trasie Gdynia-Hanko pojawia się trzy razy w tygodniu.

Planowany projekt obejmuje m.in.: prace pogłębiarskie z obecnych 7,6÷8 m do 10÷15,5 m głębokości, zalądowienie fragmentu Basenu V o powierzchni do ok. 20 tys. m² pod działalność portową, rozbiórki i modernizacje ramp oraz stosowne przebudowy nabrzeży (Czeskie, Stanów Zjednoczonych), modernizację części Nabrzeża Rumuńskiego, budowy i przebudowy infrastruktury sanitarnej, energetycznej, telekomunikacyjnej, drogowej i kolejowej.

rel (ZMP Gdynia)

Basen V w porcie Gdynia
Basen V w porcie Gdynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter