Porty, logistyka

Dostawa gazu ziemnego LNG z USA to kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej - ocenił premier Mateusz Morawiecki w liście, który w Terminalu LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przeczytał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W świnoujskim porcie trwa rozładunek metanowca z pierwszym amerykańskim ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ramach długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy Inc. "Dzisiaj dokonuje się kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej. Przyjmujemy pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG z USA. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie" - stwierdził Morawiecki.

Dodał, że niezależność i silna pozycja w zakresie energetyki, to jeden z najważniejszych celów jego rządu. "Bezpieczeństwo energetyczne jest strategiczne dla istnienia państwa i jest ważne dla obywateli i całego społeczeństwa. Działający terminal LNG W Świnoujściu w połączeniu ze zrealizowanym projektem gazociągu Paltic Pipe oraz z podpisanymi umowami na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, pozwalają uniezależnić się od dostaw ze wschodu" - tłumaczył premier.

Sam minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wyraził nadzieje, że przyszłe inwestycje realizowane przez rząd polski spowodują, iż będziemy silnym ośrodkiem i jednym z największych dystrybutorów gazu. "To jest zadanie, które stawiamy przed zarządem portów Szczecin-Świnoujście, który ma za zadanie zbudować stanowisko reeksportu" - powiedział Gróbarczyk.

autor: Łukasz Pawłowski

+4 A co z suwerennoscią przewozową
Panie ministrze suwerenność miał by pan gdyby posiadał pan wszystkie atuty a tym czasem przewozy ropy i gazu w 100% realizują obcy armatorzy to o jakiej suwerenności pan mówi ? 100 % gazu i ropy dostarczają obce statki .Polska podpisała wieloletnie kontrakty na dostawy tych surowców i tu jest opłacalność przewozowa bo jest stały dochód .Tymczasem taka PŻM nie z tego nawet funta aby mogła zarabiać na przewozach ropy lub gazu ,ale tak nie jest i tym samym naszą suwerenność powierzamy innym i od nich jesteśmy zależni .
26 lipiec 2019 : 14:42 czy aby na pewno ? | Zgłoś
+3 Bicie propagandowej piany
Tłuką ten propagandowy kit, że aż niedobrze się robi. To co w innych krajach jest czymś najzupełniej normalnym, w Polsce rządzonej przez PiS urasta do miana misji. Czy w USA tankowce LNG są odprawiane przez członków administracji Trumpa ? Kto słuchał peanu Gróbarczyka ? Pracownicy terminala, dla których przybycie tankowca to już codzienność ? A może turyści i kuracjusze ? Niech Morawiecki i Gróbarczyk pochwalą się choć jednym zbudowanym pomem, to będzie powód do chwały. A uroczyście położona przez nich w 2017 roku stępka, zardzewiała i upstrzona odchodami przez mewy, ciągle czeka.
26 lipiec 2019 : 14:46 Jato | Zgłoś
+3 Morski wymiar polskiej suwerenności energetycznej
Jeżeli nie jest on przynajmniej częściowo zabezpieczany przez nasze statki (transportujące surowce) i okręty (ochraniające szlaki żeglugowe, także rurociągi, morskie instalacje górnicze i farmy wiatrowe oraz infrastrukturę brzegową), to taka suwerenność, uzależniona pod każdym względem względem od obcych, jest w rzeczywistości iluzją.
27 lipiec 2019 : 20:28 1852 | Zgłoś
0 przemowa
Ale najważniejsze w tej wypowiedzi jest to, że ten terminal jest imienia ukochanego zbawcy narodu ...
29 lipiec 2019 : 09:35 kermo | Zgłoś
0 Dobre sobie
dalej już suwerenności nie można było znaleźć...? i co z tym dostawami w wypadku wojny USA - Chiny?
29 lipiec 2019 : 12:16 Barbarus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter