Porty, logistyka

W Kapitanacie Portu Północnego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk gościł reprezentantów Portu Baku. Delegacja z Azerbejdżanu rozmawiała z przedstawicielami gdańskiego portu na temat planowanej współpracy.

Podczas lutowego spotkania do Portu Gdańsk przyjechał dr Taleh Ziyadov - dyrektor generalny Portu Baku, Vahid Aliyev - z-ca dyrektora generalnego Portu Baku oraz Zaur Hasanov - dyrektor ds. PR w Porcie Baku. W gondoli Kapitanatu z Azerami spotkał się Łukasz Greinke - prezes ZMPG oraz Łukasz Stajuda z PZU LAB.

Wizyta rozpoczęła się od rozmów na temat kształtu planowanego porozumienia między Portem Baku a Portem Gdańsk. Po spotkaniu w Kapitanacie Portu Północnego delegacja zwiedziła tereny gdańskiego portu (m.in. DCT Gdańsk, Wolny Obszar Celny, Pomorskie Centrum Logistyczne).

- Współpraca z Portem Baku jest dla nas znacząca. Dzięki niej poszerzylibyśmy zasięg możliwości transportowych Portu Gdańsk o basen Morza Kaspijskiego. To kolejny krok w rozwoju i kolejna szansa dla polskiej gospodarki - tłumaczy Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

Spotkanie w Porcie Gdańsk było częścią trzydniowej wizyty reprezentantów Portu Baku w Polsce. Współorganizatorem delegacji było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Tego samego dnia zaplanowano również zwiedzanie gdańskiej starówki. Plan na następny dzień obejmował wizytę delegatów Portu Baku w Sławkowie i rozmowy dotyczące współpracy z przedstawicielami tamtejszego terminalu.

Baku jest największym i najstarszym portem morskim na Morzu Kaspijskim. Rząd Azerbejdżanu stale dąży do jego rozwoju. Podejmowane inwestycje i modernizacje mają na celu uczynienie Portu Baku główną bramę morską Azerbejdżanu, jak również ważnym węzłem tranzytowym i logistycznym, przebiegającym starożytnym Jedwabnym Szlakiem. Zakończenie inwestycji w azerbejdżańskim porcie ma umożliwić przeładunki na poziomie 25 mln ton rocznie.

rel (Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter