Porty, logistyka

We wtorek, 8 stycznia 2018 r., w Obwodzie Kaliningradzkim, odbyło się oficjalne przekazanie do użytku terminalu odbioru gazu i pływającej jednostki magazynowo-regazyfikującej (FSRU) Marshal Vasilevskiy. Jest to jedyny taki gazowiec - pływający terminal LNG w Rosji i drugi na Bałtyku po litewskim FSRU Independence w Kłajpedzie. Razem z lądowym terminalem w Świnoujściu są to trzy największe importowe instalacje LNG w rejonie Morza Bałtyckiego.   

W wydarzeniu w Obwodzie Kaliningradzkim udział wzięli m.in. Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, Alexey Miller, przewodniczący komitetu zarządzającego Gazpromu, Alexander Gutsan, pełnomocnik prezydenta ds. Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego, Anton Alikhanov, gubernator Obwodu Kaliningradzkiego.

Jak stwierdzono w oficjalnym komunikacie - "Gazprom dokłada wszelkich starań, aby poprawić niezawodność dostaw gazu do obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej Spółka utworzyła podziemny magazyn gazu w Kaliningradzie (UGS) i zwiększyła przepustowość gazociągu Mińsk-Wilno-Kowno-Kaliningrad, jedynego dotąd szlaku dostaw gazu do najdalej na zachód wysuniętego zachodniego obszaru Rosji".

W celu dalszego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Obwodzie Kaliningradzkim, biorąc pod uwagę położenie geograficzne, Gazprom zrealizował projekt alternatywnego źródła w postaci dostaw LNG drogą morską. W obwodzie kaliningradzkim zbudowano instalacje terminalu odbiorczego gazu na Morzu Bałtyckim (z falochronem i stanowiskiem dla FSRU) i na lądzie.

Pierwszy rosyjski (pływający) terminal importowy LNG (FSRU), zbudowany w Korei Południowej, pojawił się u wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego w połowie grudnia. 

Czytaj także:  Kaliningrad - pierwszy rosyjski terminal importowy LNG bliski rozruchu? (artykuł zawiera dane techniczne FSRU Marshal Vasilevskiy)  

Kluczowym elementem terminalu jest stała przystań morska z falochronem. Znajduje się ona 5 km od brzegu, na akwenie o głębokości 19 metrów, co pozwala na cumowanie zbiornikowca regazyfikującego. Stanowisko to 125,5-metrowa monolityczna płyta z betonu o wysokiej wytrzymałości, spoczywająca na 177 palach. Specjalne urządzenie do odbioru gazu (przyłącza) zainstalowane jest na wspomnianej płycie wraz z terminalowymi urządzeniami cumowniczymi. Od strony morza miejsce postoju FSRU chronione jest mocnym, wysokim, 728-metrowym falochronem w kształcie litery "C". Jego konstrukcja pomaga bezpiecznie eksploatować gazowiec FSRU i jest w stanie wytrzymać najsilniejsze bałtyckie sztormy.

Marszałek Wasilewski (oficjalnie, w międzynarodowych rejestrach - Marshal Vasilevskiy) jest, jak dotąd, jedyną jednostką typu FSRU w Rosji. Gazowiec mieści w swych zbiornikach 174 000 m sześc. gazu skroplonego i wykonuje proces regazyfikacji, przekształcając LNG w postać gazową.

Po regazyfikacji na FSRU, metan z domieszkami (gaz ziemny) wprowadzany jest do istniejącej sieci przesyłowej za pośrednictwem nowo-wybudowanego 13-kilometrowego gazociągu łączącego instalacje na lądzie z terminalem przy falochronie. Następnie gaz jest dostarczany do odbiorców lub składowany w kaliningradzkim UGS (w podziemnych kawernach).

Dzięki terminalowi i FSRU rocznie dostarczyć można drogą morską do 3,7 mld metrów sześciennych gazu, zaspokajając obecne, a nawet przyszłe, większe potrzeby regionu kaliningradzkiego.

Falochron zaprojektowany do ochrony stanowiska cumowania FSRU ma złożoną strukturę, z 29 stalowymi cylindrami (o średnicy 20 metrów, wysokości 21 metrów i masie ponad 200 ton - każdy) umieszczonymi wzdłuż całej długości kamiennego fundamentu (tzw. podstawy kamiennej) który spoczywa na dnie morskim. Cylindry są wypełnione gruzem, a ich zewnętrzna powierzchnia ma antykorozyjną powłokę polimerową. Od strony otwartego morza cylindry są wzmocnione i chronione kopcem kamieni (o wadze do 6 ton każdy) i ponad 20 tysiącami specjalnych bloczków żelbetonowych (tetrapody o masie od 7,8 do 25 ton).

FSRU Marshal Vasilevskiy ma trzy linie regazyfikacji (w tym jedną zapasową). Statek, z klasą lodową Arc 4 ma, ma możliwość samodzielnego poruszania się w lodach o grubości do 0,8 m.

Kaliningradzki UGS, pierwszy w Rosji magazyn utworzony w kawernach solnych, przekazany został do eksploatacji w 2013 r. 
Obecnie działają tam cztery zbiorniki składowe z roboczymi zapasami gazu wynoszącymi 174 mln m sześc. Magazyn gazu jest dalej rozbudowywany: planuje się zwiększenie liczby zbiorników do 14 o łącznej pojemności do 800 mln m sześc. do 2025 roku.

Czytaj także:  Gazprom zamówił bunkierkę LNG na Bałtyk  

FSRU Marshal Vasilevskiy będzie mógł także potencjalnie służyć jako baza zaopatrzeniowa dla bunkierek LNG. Gazprom zamówił taki zbiornikowiec bunkrowy LNG w stoczni dalekowschodniej, co ujawniono w grudniu 2018 r. Ma być gotowy pod koniec 2020 roku.

rel (Gazprom)

Położenie FSRU Marshal Vasilevskiy
FSRU Marshal Vasilevskiy
Oficjalne uruchomienie terminalu LNG - FSRU Marshal Vasilevskiy w Obwodzie Kaliningradzkim
Położenie FSRU Marshal VasilevskiyFSRU Marshal VasilevskiyOficjalne uruchomienie terminalu LNG - FSRU Marshal Vasilevskiy w Obwodzie Kaliningradzkim
0 Transkrypcja
"Marszał Wasiliewskij" raczej
[link usunięty]
11 styczeń 2019 : 14:34 Maruda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter