Porty, logistyka

Scenariusz akcji zakładał sytuację ekstremalną - materiał wybuchowy zaczepiony pod maszyną bezzałogową. Dzięki współpracy pracowników spółki Polskie LNG, policji, w tym zespołu Minersko-Pirotechnicznego, Państwowej Straży Pożarnej, a także Straży Granicznej zadanie zrealizowano bezpiecznie i zgodnie z planem.

Ćwiczenia zorganizowano 28 listopada br. na terenie falochronu osłonowego Terminalu LNG w Świnoujściu oraz odcinku pobliskiej plaży. Wg scenariusza akcja rozpoczęła się w momencie, kiedy pracownik ochrony zauważył dwa drony nad instalacją. Jeden z nich spadł w pobliskim lesie. Drugi został przechwycony, a ładunek bezpiecznie zdetonowany. Zadanie zrealizowano zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.

- Ćwiczenie było realizowane w czasie rzeczywistym, czyli wszystkie działania i czynności realizowano na żywo, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych, oczywiście z zachowaniem norm bezpieczeństwa, określonych przez procedury stosowane na terenie terminalu – mówi Wojciech Kaliński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Spółki Polskie LNG.  

System powiadamiania, jaki zastosowano podczas ćwiczeń, jest zgodny z Planem Ochrony Obiektu Portowego. Jednym z zadań było m.in. przygotowanie do ewakuacji pracowników oraz zabezpieczenie drogi prowadzącej do rejonu Latarni Morskiej i Muzeum Obrony Wybrzeża Fortu Gerharda.

- Należy jednak pamiętać, że nad terminalem jest zamknięta strefa lotów, która zabrania również latania dronami, nawet jeżeli mają tylko podczepione aparaty fotograficzne – podsumowuje Wojciech Kaliński.

Pomimo wysokich kar doszło już do przekroczenia zamkniętej strefy lotów. Latem bieżącego roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zatrzymali paralotniarza, który naruszył przestrzeń powietrzną na gazoportem. Sprawa skierowana jest do sądu. Za złamanie przepisów (zgodnie z artykułem 212 Prawa Lotniczego) grozi aż do 5 lat pozbawienia wolności. Przepisy są restrykcyjnie przestrzegane. Związane są one nie tylko z bezpieczeństwem samej infrastruktury, ale także z potrzebą zapobiegania szpiegostwu przemysłowemu.

rel (Polskie LNG)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter