Porty, logistyka

W ponad dwudziestoletniej historii Portowego Zakładu Technicznego SA rok 2018 już należy do najbardziej udanych. Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj PZT SA to znany i sprawdzony lider portowej dobrej roboty.

Przypomnijmy, iż dwa lata temu pracownicy PZT SA wykonali montaż pięciu dużych suwnic nabrzeżnych STS oraz 25 suwnic RTG w nowym terminalu T2, najmłodszego polskiego terminalu – DCT w Gdańsku. Obecnie PZT SA montuje na wydzielonym placu, za terminalem T2, kolejne dwie suwnice STS. Do końca 2018 roku zaplanowane jest ich uruchomienie, co oznacza, że nabrzeże T2 będzie wyposażone aż w 7 nowoczesnych suwnic STS (wszystkie z wysięgiem 25 rzędów kontenerów). Na początku przyszłego roku zaplanowana jest dostawa i montaż jeszcze jednej suwnicy tego typu. Obecnie to największe suwnice kontenerowe w Polsce i jedne z największych na Morzu Bałtyckim. PZT SA montować będzie w 2019 roku również w gdańskim DCT pięć suwnic na kołach gumowych (RTG). 

- Są to prace wykonywane dosłownie za gdyńską miedzą – podkreśla Krzysztof Bąk, prezes Portowego Zakładu Technicznego SA. - W tym roku 2018 ogółem mamy do zmontowania około 130 suwnic S.C. i SHC dla terminali kontenerowych znajdujących się dosłownie na każdej półkuli począwszy od Nowego Jorku (USA) poprzez Maroko i Francję, a skończywszy na urządzeniach dla terminalu w Petersburgu (Rosja) czy Australii. 

Natomiast w Porcie Gdynia przy nabrzeżu Bułgarskim kontynuowana jest realizacja – rozpoczętego wiosną 2017 roku - montażu 86 automatycznych suwnic na szynach ASC (Automated Stacking Crane), dostarczanych do dwóch amerykańskich terminali  kontenerowych w Wirginii i w Norfolk. Prace będą wykonywane przez specjalistów z PZT w terminie trzech lat.

Dodajmy jeszcze, iż PZT jest właścicielem specjalistycznych zestawów transportowego SPMT (Self Proppeled Modular Transporter), wyprodukowanych przez europejskiego lidera takich maszyn  - niemiecką firmę Scheuerle. Obecnie zapotrzebowanie na usługi transportowego urządzeń wielkogabarytowych jest bardzo duże, dlatego też zestaw transportowy SPMT jest w ciągłym ruchu wykonując usługi m.in. nie tylko dla firm z Trójmiasta.

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter