Porty, logistyka

Negocjacje dotyczące rewizji kształtu bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) mogą rozpocząć się w roku 2022, czyli rok wcześniej niż to zaplanowano - poinformował PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Chcielibyśmy, żeby prace nad rewizją sieci TEN-T rozpoczęły się rok wcześniej, czyli w 2022 r. Mamy wstępne poparcie z Komisji Europejskiej dla tej koncepcji.  Europejska polityka transportowa począwszy od tej obecnej perspektywy stawia bardzo silny akcent nie tylko na połączenia w ramach sieci TEN-T (bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej), ale, co jest swego rodzaju nowością, na węzły transportowe" - powiedział PAP Kwieciński.

Minister wyjaśnił, że dzięki temu przybliżyłaby się możliwość wykorzystania środków unijnych na realizację trasy Via Carpatia.

Kwieciński dodał, że chodzi o węzły nie tylko w rozumieniu kolejowych, czy drogowych, ale przede wszystkim zapewnienia intermodalności transportu. Minister Kwieciński odniósł się w ten sposób do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który miałby stanowić element węzła intermodalnego. 

Minister poinformował, że rząd docelowo chce włączyć CPK do transportowej sieci transeuropejskiej, a wartość części drogowej i kolejowej projektu CPK to około połowa całkowitej wartości projektu, która jest szacowana na 30-35 mld zł.

Łukasz Pawłowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter