Porty, logistyka

W dniach 12-13 grudnia w Astanie - stolicy Kazachstanu - odbyło się posiedzenie polsko-kazachstańskiej grupy roboczej ds. transportu pod przewodnictwem wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyny Skrzydło oraz wiceministra inwestycji i rozwoju Republiki Kazachstanu Romana Sklyara.

Wśród tematów rozmów znalazły się m.in.: transport na trasie Polska-Kazachstan, w tym usprawnienie i zwiększenie potencjału korytarzy transkaspijskich, współpraca w zakresie międzynarodowych przewozów drogowych, transportu morskiego i lotniczych technologii. W trakcie posiedzenia strony omówiły między innymi kwestie współpracy w obszarze rozwoju przewozów kontenerowych na kierunku Chiny-Kazachstan-Polska-Europa. Strona polska zobowiązała się do przedstawienia planu modernizacji infrastruktury kolejowej w RP na rok 2018. Strony zadeklarowały gotowość wypracowania wspólnej technologii w zakresie czynności zdawczo-odbiorczych dla pociągów kontenerowych na odcinku Dostyk/Altynkol-Brześć-Dostyk/Altynkol przez przejście graniczne Brześć-Małaszewicze.

Uczestniczący w posiedzeniu grupy roboczej, Beata Szymanowska - pełnomocnik Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA - w trakcie spotkania przedstawiła wizualizację przyszłego Portu Zewnętrznego, który ma powstać w gdyńskim porcie. Zaprezentowała również możliwości wykorzystania infrastruktury portowej Portu Gdynia na rzecz rozwoju przewozów intermodalnych między Europą a Kazachstanem oraz nawiązania kontaktów z firmami transportowymi i spedycyjnymi oraz logistycznymi obu państw.

Warto dodać, iż posiedzenie grupy roboczej było efektem spotkania ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz ministra inwestycji i rozwoju Republiki Kazachstanu Zhenissa Kassymbeka, które odbyło się na początku września br. 

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter