Porty, logistyka

Statek pasażerski pod banderą Panamy o długości prawie 300 metrów zainaugurował w niedzielę tegoroczny sezon zawinięć wycieczkowców w porcie w Gdyni.  Planowane są 42 zawinięcia statków, na pokładach których może przybyć ok. 70 tys. turystów.

Obecny rok jest pierwszym, w którym Gdańsk zanotuje więcej zawinięć wycieczkowców niż Gdynia. Jednak port w Gdyni utrzyma prymat w przyjmowaniu największych wycieczkowców.

Wycieczkowiec MSC Magnifica pod banderą Panamy wpłynął do portu w Gdyni w niedzielę tuż przed południem. Wyjście statku spodziewane jest ok. godz. 19:00. Do 6 września statki pasażerskie mają zawijać do portu w Gdyni 42 razy. 

Najdłuższy i największy pod względem pojemności - w historii polskich portów - statek pasażerski Norwegian Getaway armatora Norwegian Cruise Line zawinie do portu 23 czerwca. Statek wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich. O nowym rekordzie, spodziewanym w tym sezonie, Portal Morski informował jako pierwszy.

Czytaj także: Sezon wycieczkowców 2017 w Gdyni z rekordowej wielkości statkiem

Na pokładzie MSC Magnifica znajduje się m.in. teatr, biblioteka, galeria, niemal 30 restauracji i barów, Aqua Park z pięcioma zjeżdżalniami oraz zajmujący trzy pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią. Jest też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa oraz platformy na znacznej wysokości, wychodzące kilka metrów poza obręb statku. Statek dysponuje ponad 2 tys. kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4 tys. pasażerów.

W tym roku Gdynię najczęściej - bo 11 razy - odwiedzić ma znana już z poprzednich sezonów AIDAdiva. Oprócz Norwegian Getaway po raz pierwszy zawinie też Wind Surf, którego armator - Windstar - nazywa "największym żaglowcem na świecie", a który bywał już w Gdańsku. Jednostka o długości 187 m ma pięć masztów o wysokości 50 m każdy. Do portu ma wpłynąć 10 sierpnia. Tegoroczny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia zakończy 6 września wizyta pływającej pod włoską banderą Costa Pacifica.

W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. Szacuje się, że w tym roku na pokładach wycieczkowców do Gdyni może przybyć ok. 70 tysięcy turystów z całego świata.

Port Gdynia jako jedyny w Polsce posiada nabrzeże dedykowane do obsługi największych statków pasażerskich. Do portu w Gdańsku w tym roku może przypłynąć na pokładach 67 statków pasażerskich ponad 30 tys. turystów. Sezon wycieczkowy rozpoczęło 21 kwietnia zawinięcie National Geographic.

Na pokładzie największych wycieczkowców może być od tysiąca do ponad dwóch tysięcy pasażerów. Statek cumuje w porcie ok. 10 godzin, a pasażerowie w tym czasie mają zorganizowane wycieczki np. po Gdyni, Gdańsku lub na zamek w Malborku.

bls, dym, (PAP); pbs (Portal Morski)

Fot.: Piotr B. Stareńczak

MSC Magnifica - wejście do portu Gdynia inaugurujące sezon zawinięć wycieczkowców 2017
Wpływający do portu statek witany jest najpierw przez pilota (często też przez załogi holowników), w drugiej kolejności są shipspotterzy, potem - cumownicy...
MSC Magnifica na obrotnicy w awanporcie
Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta
Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta
Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta
Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu
Cumowanie
MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w Gdyni

MSC Magnifica - wejście do portu Gdynia inaugurujące sezon zawinięć wycieczkowców 2017 Wpływający do portu statek witany jest najpierw przez pilota (często też przez załogi holowników), w drugiej kolejności są shipspotterzy, potem - cumownicy... MSC Magnifica na obrotnicy w awanporcie Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniWpływający do portu statek witany jest najpierw przez pilota (często też przez załogi holowników), w drugiej kolejności są shipspotterzy, potem - cumownicy... MSC Magnifica na obrotnicy w awanporcie Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniMSC Magnifica na obrotnicy w awanporcie Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniPasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniPasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Pasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniPasażerowie witają Gdynię i podziwiają panoramę portu i miasta Podczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniPodczas manewrów na wejście statki wycieczkowe ustawiają się najczęściej dziobem do wyjścia z portu Cumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniCumowanie MSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w GdyniMSC Magnifica - cumowanie przy nab. Francuskim w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter