Porty, logistyka

Nic nie stoi już na przeszkodzie ku temu, by statki bunkrowały paliwo LNG w porcie w Goteborgu. To zasługa wprowadzonych właśnie regulacji, które mają zagwarantować bezpieczeństwo całej procedurze.

Władze szwedzkiego portu przygotowały przepisy we współpracy z przedstawicielami portu w Rotterdamie oraz Szwedzką Agencją Transportu. Są to pierwsze wprowadzone w Szwecji normy dotyczące bunkrowania LNG. Ujęte zostały w nich m.in. kwestie dotyczące stref bezpieczeństwa, warunków pogodowych oraz innych aspektów związanych z przyjmowaniem paliwa.

Wprowadzenie przepisów zbiegło się w czasie z uruchomieniem infrastruktury służącej do zaopatrywania statków w to ekologiczne paliwo. Pojawiła się ona w terminalach cargo.

- Mocno wierzymy, że LNG jest okrętowym paliwem przyszłości. Nowe przepisy odegrają kluczową rolę w nadaniu rozpędu naszemu regionowi - powiedział Dan-Erik Andersson, wiceprezes portu. - Od przyszłego roku spodziewamy się wizyt statków napędzanych LNG jeden albo dwa razy w tygodniu. Wiele z nich skorzysta z możliwości bunkrowania w Goteborgu.

Władze szwedzkiego portu zapowiedziały współpracę z portem w Rotterdamie w zakresie promowania LNG jako alternatywnego, ekologicznego paliwa. Już w ubiegłym roku port w Goteborgu opracował system zniżek dla przewoźników, którzy opierają swój rozwój na ekologicznych rozwiązaniach. Statki zasilane alternatywnym paliwem LNG skorzystają z obniżonej taryfy opłat. Ich oszczędności w tym zakresie sięgnąć mogą nawet 30 procent. Na największe oszczędności mogą w tej sytuacji liczyć właściciele statków, dla których ten szwedzki port stanowi regularną bazę.

Stosowanie paliwa LNG pozwala na całkowite wyeliminowanie związków siarki, a także na redukcję emisji azotu o 85-90 procent oraz dwutlenku węgla o 25 procent. Koncepcja opracowana przez władze portu w Goteborgu, przewidująca obniżenie opłat portowych dla statków zasilanych LNG, ma właśnie motywować operatorów do przestawienia się na ekologiczne rozwiązania.

PromySkat
Źródło: Port of Gothenburg

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2549 4.3409
EUR 4.634 4.7276
CHF 4.6547 4.7487
GBP 5.2397 5.3455

Newsletter