Porty, logistyka

W porcie Hirtshals uruchomiony został właśnie pierwszy w Danii terminal LNG. To ważny dzień szczególnie dla Fjord Line – jednego z inwestorów, który przyczynił się do jego budowy. Norweski armator będzie mógł bunkrować tam dwie swoje jednostki – promy: Bergensfjord i Stavangerfjord.

Ma 500 metrów sześciennych objętości i - jak dodają komentatorzy - stanowi krok milowy w rozwoju nowoczesnej i przyjaznej środowisku żeglugi. Projekt został dofinansowany unijną dotacją w wysokości 1 miliona euro w ramach programu TEN-T, którego założeniem jest utworzenie jednolitego europejskiego obszaru transportu. Terminale do bunkrowania promów paliwem LNG postrzegana są jako jedno z rozwiązań będących częścią rozwoju autostrad morskich i mają przyczynić się do wzrostu znaczenia roli transportu intermodalnego.

Na razie podmiotem, który skorzysta na otwarciu nowoczesnej stacji, będzie Fjord Line. Operator, którego promy oferują m.in. połączenia na trasach Stavanger-Hirtshals oraz Langesund-Hirtshals, będzie mógł teraz zoptymalizować swoją działalność. Inwestycja w duńskim porcie zapowiadana jest jako pierwszy etap inwestycji. W przyszłości ma zostać rozbudowana i udostępniona też innym zainteresowanym. Przewiduje się, że wkrótce jego objętość wzrośnie nawet do 3-5 tysięcy metrów sześciennych.

Udostępnienie odpowiedniej infrastruktury w Hirtshals ma bardzo ważne znacznie dla dalszego rozwoju portu, który znajduje się przy jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków morskich na świecie. Dzięki terminalowi statki LNG będą mogły zaopatrywać się w paliwo właśnie w Hirtshals. Nie będą musiały dzięki temu zbaczać z zaplanowanej trasy, by wiele mil dalej uzupełnić zapas.

- To kluczowe i bardzo pozytywne dla portu Hirtshals, że współpracuje z graczem takim jak Fjord Line, który koncentruje się na rozwoju rynku wokół jednego z paliw przyszłości - powiedział prezes portu Anker Laden-Andersen.

Budowa infrastruktury służącej do bunkrowania statków paliwem LNG w Hirtshals jest częścią programu pilotażowego. Zgodnie z zapowiedziami, jeśli inicjatywa zostanie zwieńczona sukcesem, wkrótce w Danii zaczną pojawiać się kolejne terminale LNG. Inwestycja jest pierwszym tego typu projektem w Danii i jednym z pierwszych w Europie.

Stacja LNG w porcie Hirtshals to jedna z wielu inwestycji w duńskim porcie. Przez najbliższe sześć lat ma doczekać się on prawdziwej rewolucji. Władze portu zaprezentowały spójną wizję rozwoju terenów portowych. Projekt Vision 2020 zakłada, że w najbliższym czasie Hirtshals stanie się ośrodkiem, w którym z powodzeniem będą łączone różne funkcje, m.in. portu morskiego z centrum biznesowym. Przedstawiciele portu nie ukrywają, że marzy im się uczynienie z Hirtshals głównego ośrodka przeładunkowego dla całej Skandynawii.

PromySkat
Źródło: Port of Hirtshals

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2549 4.3409
EUR 4.634 4.7276
CHF 4.6547 4.7487
GBP 5.2397 5.3455

Newsletter