Offshore

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.

O uszkodzeniu kabla strona rosyjska poinformowała Finlandię 12 października, krótko po wykryciu uszkodzeń gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią oraz kabli telekomunikacyjnych pomiędzy Estonią a Finlandią i Szwecją. Rosyjski kabel o długości ok. 1000 km łączy obwody leningradzki z kaliningradzkim; jest monitorowany przez estońską marynarkę wojenną i fińską straż przybrzeżną.

Statek Spasatel Karew uzyskał zgodę fińskich władz na wykonanie prac naprawczych.

Mikko Hirvi, zastępca jednego z dowódców fińskiej straży granicznej, powiedział, że uszkodzenie rosyjskiego kabla może mieć związek z uszkodzeniem infrastruktury trzech innych państw regionu. Dodał jednak, że nie są jeszcze dostępne żadne jednoznaczne informacje.

Fińskie Krajowe Biuro Śledcze ogłosiło niedawno, że wydobyło z dna morskiego kotwicę, która najprawdopodobniej uszkodziła gazociąg Balticconnector. Główne podejrzenie skierowane jest obecnie na frachtowiec pływający pod banderą Hongkongu.

Na początku października na dnie Zatoki Fińskiej doszło do spadku ciśnienia w podmorskim gazociągu Balticconnector oraz awarii kabli telekomunikacyjnych. Estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu wskazali wówczas, że za uszkodzenie gazociągu odpowiada człowiek.

Z Tallina Jakub Bawołek 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter