Offshore

Grupa Orlen dostała zgodę (pośrednio, jako partner w inwestycji, w której liderem jest Aker BP) na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym - podał w piątek PKN Orlen na twitterze. Początek wydobycia planowany jest w I kw. 2025 r. - podał też koncern.

Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zatwierdziło plan zagospodarowania i eksploatacji (PDO) złoża Tyrving (wcześniej Trell & Trine) w rejonie Alvheim.

Owszem, formalnie to również Orlen (PGNiG) otrzymuje zgodę, ale w praktyce wniosek o pozwolenie na zagospodarowanie złoża składał (w imieniu wszystkich partnerów - udziałowców złoża) i zgodę otrzymał operator złoża, czyli Aker BP, a nie Orlen. 
Operator Aker BP - większościowy udziałowiec złoża / koncesji (61,26 proc.) oraz partnerzy koncesyjni Petoro AS (26,84 proc.) i PGNiG Ustream Norway AS (11,90 proc.) złożyli PDO do Ministerstwa w sierpniu ubiegłego roku.

Złoże będzie eksploatowane przy użyciu już istniejącej infrastruktury, co pozwoli 50-krotnie obniżyć emisję CO2 w stosunku do standardowego poziomu - zaznaczył Orlen.

Rozwój projektu Tyrving wykorzysta planowany wydłużony okres eksploatacji złoża Alvheim, zwiększy produkcję i obniży zarówno koszty jednostkowe, jak i emisję CO2 na baryłkę - wyjaśnia Aker BP.

Tyrving znajduje się w środkowej części Morza Północnego, 20 km na wschód od pola Alvheim. Składa się z dwóch odkrytych złóż, Trine i Trell, oddalonych od siebie o pięć kilometrów.

Głębokość akwenu nad złożem wynosi 120 metrów. Złoża zostaną, leżące na głębokości ok. 2100-2200 m pod dnem morza, zagospodarowane wspólnie w oparciu o plan zagospodarowania i eksploatacji (PDO) zatwierdzony w czerwcu 2023 roku.

Koncepcja zagospodarowania obejmuje dwa wielokierunkowe odwierty, po jednym w każdym ze złóż, podłączone do Alvheim FPSO.

Strumień z odwiertów będzie skierowany rurociągiem do Alvheim FPSO, z którego ropa naftowa będzie rozładowywana na tankowce wahadłowe. Gaz będzie transportowany rurociągiem z Alvheim do gazociągu Scottish Area Gas Evacuation (SAGE) w sektorze brytyjskim.

Zasoby wydobywalne w Tyrving szacowane są na około 25 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Tyrving będzie produkować przy bardzo niskich emisjach, szacowanych na 0,3 kg CO2 na baryłkę.

Łączna wartość inwestycji szacowana jest na około 6 mld NOK (około 700 mln USD). Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku.  

Grupa Orlen będzie posiadała udziały w 99 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu. 

PAP; rel (Orlen; Aker BP); PBS (PortalMorski.pl)

Mapki: NPD

Położenie złoża Tyrving
Położenie złoża Tyrving
Położenie złoża TyrvingPołożenie złoża Tyrving

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3476 4.4354
EUR 4.5863 4.6789
CHF 4.742 4.8378
GBP 5.2999 5.4069

Newsletter