Offshore

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream wpłynął na Morze Bałtyckie, by zbadać zniszczone gazociągi - podała w czwartek szwedzka marynarka wojenna. W tym regionie siły zbrojne Szwecji wzmocniły swoją obecność.

Statek dotarł w rejon planowanych prac w czwartek wieczorem. 

"O ich planach (Nord Stream) wiemy od pewnego czasu" - podkreślił rzecznik szwedzkiej marynarki wojennej Jimmie Adamsson. Wskazał jednocześnie, że choć do wycieków doszło w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, są to wody międzynarodowe. "Nie możemy zabronić obecności innym jednostkom" - stwierdził.

Według szwedzkiej telewizji SVT rosyjską jednostką, która będzie przeprowadzać badania jest statek Nefrit.

W czwartek po południu właściciel gazociągów, mająca siedzibę w Szwajcarii rosyjsko-niemiecka spółka Nord Stream AG, potwierdziła obecność swoich przedstawicieli na Bałtyku. Jak napisano w komunikacie, eksperci na specjalnie wyposażonym wyczarterowanym statku w ciągu 24 godzin po wykonaniu prac kalibracyjnych będą w stanie rozpocząć badania uszkodzonego obszaru. Według szacunków zajmie to około 3-5 dni.

W środę szwedzka marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu w tym tygodniu z własnej inicjatywy dodatkowych badań w miejscu domniemanego wybuchu przy Nord Stream, niezależnie od śledztwa szwedzkiej prokuratury. Na morzu pracują dwa trałowce HMS Vinga i HMS Sturko mające zdolność rozpoznawania i unieszkodliwiania min. Nie ujawniono szczegółów.

Oddzielne badania miejsc uszkodzeń Nord Stream przeprowadziły również władze Danii oraz Niemiec.

Do uszkodzeń dwóch gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 doszło pod koniec września na dwóch obszarach, na południowy wschód od Bornholmu oraz na północny wschód od tej wyspy. Część pęknięć ma miejsce w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Fot.: Bourbon Offshore 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter