Offshore

UK offshore oil & gas W Wielkiej Brytanii ruszył w piątek proces przyznawania nowych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Jak się oczekuje, przyznanych zostanie około 100 koncesji.

Decyzja o wydawaniu nowych koncesji budzi spore kontrowersje. Aktywiści klimatyczni, ale też Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) i Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wskazują, że jeśli ma być szansa na utrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi poniżej 1,5 st. Celsjusza, należy rezygnować z paliw kopalnych, a nie uruchamiać nowe projekty.

Brytyjski rząd przekonuje, że nowe poszukiwania zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przyczynią się do powstania miejsc pracy dla osób wykwalifikowanych. "Nielegalna inwazja Putina na Ukrainę oznacza, że teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy jak najlepiej wykorzystali suwerenne zasoby energetyczne" - oświadczył minister biznesu Jacob Rees-Mogg.

Zwolennicy poszukiwań na Morzu Północnym argumentują też, że one wcale nie są sprzeczne z rządowym zobowiązaniem do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., bo paliwa stamtąd zastąpią te importowane, więc dzięki ograniczeniu transportu ślad węglowy będzie niższy.

Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy nowych poszukiwań zgadzają się natomiast co do tego, że nie będą one rozwiązaniem bieżących problemów z wysokimi cenami energii, bo średni czas między odkryciem złóż a rozpoczęciem eksploatacji wynosi ok. 5 lat.

Do poszukiwań oferowanych jest 898 lokalizacji na Morzu Północnym, przy czym cztery jego obszary - u wybrzeży hrabstw Norfolk, Lincolnshire i Yorkshire - gdzie wiadomo, że znajdują się złoża i w pobliżu których istnieje już infrastruktura do wydobycia, wskazano jako priorytetowe.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Mapka: UK North Sea Transition Authority; Wikimedia Commons 

Morze Północne
Morze Północne

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter