Offshore

- Kompetencje i wiedza Instytut Budownictwa Wodnego PAN w połączeniu z dynamiką i możliwościami Grupy PGE sprawiają, że tworzymy impuls dla rozwoju potężnego w skali kraju przedsięwzięcia – mówił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica podczas podpisania listu intencyjnego z IBW PAN. Współpraca obejmuje m.in. konsultacje merytoryczne i operacyjne podczas prac projektowych rozwijających projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Widząc potencjał Instytutu Budownictwa Wodnego PAN i rozumiejąc jego siłę, nasza decyzja o współpracy była wręcz oczywista. Nie wyobrażamy sobie realizacji Programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza. Wiedza, jaką posiadają naukowcy Instytutu, będzie niezwykle cenna w toku naszej współpracy - mówił Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica.

Jak wyjaśnił prezes PGE Baltica, budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań i dodatkowych analiz. To m.in. ocena konstrukcji stabilności gruntu i przedstawienie obliczeń przy ocenie projektu, aby mieć stuprocentową pewność w sytuacjach bardzo skomplikowanych, że proponowane rozwiązania są dobre, a bezpieczeństwo energetyczne, które przyświeca Grupie PGE jest zapewnione. IBW PAN będzie spełniać rolę organu opiniującego i weryfikującego.

Instytut PAN od lat 50-tych XX w. świadczy usługi doradztwa na rzecz największych inwestycji hydrotechnicznych prowadzonych w Polsce. Zajmuje się m.in. procesami modelowania fizycznego i matematycznego zjawisk związanych z falowaniem, prądami morskimi i ich oddziaływaniem na konstrukcje morskie.

Mamy jedyny w Polsce kanał falowy, w którym jesteśmy w stanie identyfikować w warunkach laboratoryjnych niuanse problemów falowych i mając odpowiednie modele matematyczne, kalibrować je w oparciu o wyniki tych badań – mówił prof. dr hab. inż. Waldemar Świdziński, dyrektor IBW PAN. – Instytut posiada również urządzenia, które służą do obserwacji w warunkach rzeczywistych na pełnym morzu, a także laboratorium geotechniczne, w którym może analizować, jaka jest odpowiedź gruntu na instalowanie różnego rodzaju konstrukcji morskich. I to jest m.in. podstawa podpisania dzisiejszego listu intencyjnego – spuentował dyrektor IBW PAN.

Instytut Budownictwa Wodnego PAN nie jest pierwszą jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, z którą współpracuje PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jesienią 2021 roku Instytut Maszyn Przepływowych PAN zakończył realizowany dla PGE Baltica projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe, tzw. blockage effect. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje elektrowni na morzu.

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Jej planowane uruchomienie to lata 2026-2027.

Obecnie trwa proces postępowań wyboru komponentów farm wiatrowych, m.in. turbin wiatrowych, dostawców instalacji kabli, generalnego wykonawcy części lądowej związanej z wyprowadzeniem mocy Równolegle toczą się prace projektowe – podsumował Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Jednocześnie PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1, która przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

AL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter