Offshore

Polityka energetyczna Polski zakłada realizację budowy morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW do 2040 roku. Polskie farmy mogłyby zasilać nawet 10 mln gospodarstw domowych. W odpowiedzi na potrzeby tak dużego i dopiero tworzącego się rynku, Politechnika Gdańska kształci profesjonalną kadrę, proponując rozwojowe ścieżki edukacji i dalszej kariery. Są to między innymi studia podyplomowe „Morska Energetyka Wiatrowa” oraz pierwsza specjalność w Polsce: „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych”.

Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce i nieprzerwanie od 118 lat, kształci inżynierów na potrzeby szeroko rozumianego okrętownictwa i branży morskiej. W związku z dynamicznie rozwijającą się w Polsce branżą offshore, uczelnia realizuje program edukacji także w tym obszarze.

Pierwsza taka specjalność

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG utworzył niedawno nową specjalność na kierunku oceanotechnika (studia II stopnia). To „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych”, pierwsza taka specjalność w Polsce. Jej utworzenie jest efektem listu intencyjnego, jaki koncern PGE podpisał w maju 2021 r. właśnie z Politechniką Gdańską, a także z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet).

Dzięki współpracy z polską ambasadą w Danii, udało nam się nawiązać kontakt z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, który posiada niemal 20-letnie doświadczenie w tym zakresie i bardzo rozwinięty program studiów. W specjalności uruchomionej na PG skupiliśmy się na dwóch elementach: projektowaniu oraz budowie – mówi dr inż. Hossein Ghaemi z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa PG.

Dr Ghaemi zaznacza, że absolwent specjalności wzbogaci swoją wiedzę ogólnotechniczną oraz zdobędzie umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych.

Oferujemy m.in. dziewięć przedmiotów stricte poświęconych morskiej energetyce wiatrowej: dynamika środowiska morskiego, aerodynamika turbin wiatrowych, aeroelastyczność i wytrzymałość turbin wiatrowych, projektowanie farm wiatrowych, pomiary w energetyce morskiej, zaawansowana mechanika płynów i morskie konstrukcje wsporcze, sterowanie turbin wiatrowych, integracja farm wiatrowych z siecią elektroenergetyczną. Dwa przedmioty prowadzone będą przez specjalistów z zagranicy, jeden przez specjalistę DTU, drugi przez profesora wizytującego z zagranicy.

Pozostałe przedmioty będą prowadzone przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów z energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica, która objęła patronatem tę inicjatywę. Studenci będą mieli okazję wziąć udział w stażach przemysłowych w PGE Baltica, wizytach studyjnych i wyjazdach na farmy wiatrowe.

Współpraca z PGE Baltica daje ogromne perspektywy. Chcemy, aby prace dyplomowe były realizowane głównie we współpracy ze spółką. PGE Baltica zapewnia także dwa stypendia dla najlepszych studentów tej specjalności – mówi dr inż. Hossein Ghaemi. – Powodów, dla których warto wybrać tę specjalność, jest wiele. Po pierwsze: odpowiedzialność społeczna. Wśród podejmowanych działań na rzecz ochrony klimatu szczególnie ważne jest efektywne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) do atmosfery. Myślę, że każdy z nas ma w tym zakresie jakąś rolę do spełnienia. Po drugie: zapotrzebowanie przemysłu. Na rynku nie mamy obecnie specjalistów, których drogę do kariery wspierałaby uczelnia techniczna. Po trzecie: finanse. Morska energetyka wiatrowa to gałąź przemysłu, która jest dobrze płatna i perspektywiczna, dająca szansę na rozwój i realizację – podsumowuje.

Studia podyplomowe

Politechnika Gdańska ma w omawianym obszarze jeszcze więcej obiecujących propozycji. We współpracy oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, uczelnia uruchomiła w roku akademickim 2019/2020, po raz pierwszy w Polsce, studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”.

Studia podyplomowe zakładają przygotowanie słuchaczy do projektu, budowy i realizacji morskich farm wiatrowych – tłumaczy Wojciech Olszewski, zastępca kierownika studiów. – Podejmowane są tu zagadnienia i aspekty związane m.in. z procedowaniem w różnego rodzaju pozwoleniach, oddziaływaniem na środowisko, badaniem dna morskiego, kwestie posadowienia konstrukcji wsporczych, budowa farm, obsługi, serwisu, certyfikacji projektów, przyłączenia do sieci, aż po układanie kabli. Zajęcia prowadzą wykładowcy akademiccy oraz eksperci z branży, którzy zdobyli swoje doświadczenie w przemyśle offshore poza granicami naszego kraju. Część z nich została zatrudniona u deweloperów, którzy będą budować morskie farmy wiatrowe w Polsce, jak również w różnych podmiotach związanych z łańcuchem dostaw. Chętnie dzielą się dobrymi praktykami i omawiają przypadki, z którymi mieli do czynienia podczas realizacji projektów za granicą.

Są to m.in. specjaliści z firm: Siemens Gamesa Renewable, GE, Vestas, Hitachi Energy Group Ramboll Group A/S, RWE, Subsea 7, DEME Group, PKN Orlen, Tele-Fonika Kable i należący do niej wyspecjalizowany producent kabli podmorskich JDR Cable Systems.

Słuchacze mają okazję odbyć wizytę studyjną w zakładzie produkcyjnym Tele-Foniki Kable w Bydgoszczy. Podczas zajęć studenci obserwują proces produkcyjny, przekroje, poszerzają wiedzę wiedze o nowe zagadnienia – dodaje Olszewski.

Harmonogram studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa obejmuje 10 do 12 zjazdów, przez dwa semestry. Teraz trwa piąta edycja.

Studia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej rekrutacji udział wzięło ponad 170 osób na 50 dostępnych miejsc. Rozważamy możliwość utworzenia równolegle dwóch kolejnych edycji, szóstej i siódmej, które chcielibyśmy uruchomić podczas rekrutacji wrześniowej – mówi Olszewski. – Chcemy wykształcić jak najwięcej osób, które poznają cały proces, wszystkie zagadnienia i aspekty istotne w budowie morskich farm wiatrowych, szczególnie w rejonie południowego Bałtyku. Studia są świetnie przygotowane, a wiedza przekazywana jest przez znakomitych ekspertów z branży – dodaje.

Agnieszka Latarska

+1 Andrzej
Super informacja. Co prawda jestem z uczelni szczecińskiej i wolałbym takie studia u nas ale nareszcie uczenia która ma odczynienia z wodą się tym tematem zajmie.
28 maj 2022 : 07:57 andrzej mrozik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter