Offshore

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podał w czwartek szacunkowy koszt budowy dwóch pierwszych morskich farm wiatrowych spółki w partnerstwie z Orstedem rzędu 35 mld zł. Zaznaczył, że PGE poniesie 50 proc. tych kosztów, bo z Orstedem partycypuje w nich po połowie.

Jak sprecyzował Dąbrowski w czwartek na konferencji prasowej, dzisiejsze szacunki mówią, że wybudowanie na morzu 1 MW mocy kosztuje ok. 13 mln zł, więc dla 2,5 GW jest to ok. 35 mld zł. "Szacujemy cały koszt budowy na od 30 do 40 mld zł" - zaznaczył prezes PGE.

W środę PGE podpisała z duńskim Orstedem umowę o wspólnej budowie dwóch projektów offshore - Baltica 2 i Baltica 3 - o łącznej mocy 2,5 GW.

Jeśli chodzi o finansowanie, Dąbrowski stwierdził, że spółka chciałaby realizować te projekty poza bilansem, w formule project finance, tak by nie podnosiły zadłużenia Grupy PGE.

Jest ogromne zainteresowanie banków z całego świata, instytucji finansujących. Prowadzimy szeroko zakrojone rozmowy z bankami polskimi i zagranicznymi, a także z funduszami spoza Polski zainteresowanymi finansowaniem polskiego offshore - powiedział prezes. Jak dodał, to pokazuje, że w branży energetycznej jest to obszar atrakcyjny, dający satysfakcjonujące zwroty z punktu widzenia finansujących. - Nie widzimy żadnych obaw, jeśli chodzi o finansowanie - podkreślił Dąbrowski.

Prezes PGE zaznaczył, że na finansowanie morskiej energetyki wiatrowej nie będzie miało wpływu planowane wydzielenie aktywów węglowych. Proces ten, jak podkreślił, prowadzi Ministerstwo Aktywów Państwowych i przebiega on zgodnie z harmonogramem, jest obecnie w konsultacjach ze stroną społeczną.

Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że w PGE nie zapadły jeszcze decyzje, w jakiej formule realizowane będą inwestycje, o których mowa w liście intencyjnym podpisanym z Eneą i Tauronem. Są one planowane na drugą połowę lat 30. "Nie wykluczamy współpracy z partnerem zagranicznym. Orsted będzie brany oczywiście pod uwagę" - wyjaśnił prezes.

wkr/ mk/

0 a tymczasem
A tymczasem w radio słucham że pewna grupa mieszkańców,którym ciepło do mieszkań ma dostarcza PGE już kolejny dzień ma zimne kaloryfery w swoich domach/mieszkaniach.Ale może to małostkowość wspominać o tak przyziemnych sprawach skoro tam hen na morzu planowane są tak doniosłe inwestycje.
11 luty 2021 : 12:35 bezmaski | Zgłoś
+7 Kolosalne pieniadze
13 milionow za samo postawienie 1MW. Niech sprawnosc bedzie 20% bo wieje, nie wieje. niech trwa to 25 lat. 25*0.2*1 = 5 MW lat. To daje 43800 MWh. 13 milionow / 43800 MWh daje nam cene 296 zl/ MWh. Wyguglowalem sobie, ze takie byly ceny dla odbiorcy koncowego w Polsce rok czy dwa lata temu. Czyli ceny z narzutem wszelkich mozliwych dodatkow. A tu jest mowa o samej budowie, bez kosztow utrzymania, napraw itd. Totalnie droga energia, tylko po to, zeby Niemcy mogli sprzedac technologie wiatrakowe nad ktorymi pracowali ostatnie kilkanascie i wiecej lat. Teraz mowia o wodorze, ale zanim dojda do wodoru to wszyscy musza kupic ich wiatraki.
11 luty 2021 : 20:52 Dziaders | Zgłoś
-6 sprawność jest wższa
sprawność turbin morskich przekroczyła 40% i za lat kilka czyli w terminie oddawania pierwszych projektow będzie pewnie blisko poziomu 50%.
sprawność już obecnie jest wyższa niż tradycyjnych elektrowni węglowych.
11 luty 2021 : 23:18 RP | Zgłoś
+3 no i nawet jak jest 40% to jakei sa koszty utrzymania wiatrakow w morzu?
Musisz pobudowac i utrzymywac statki, naprawiac turbiny na srodku morza itd. Jedno to cos zbudowac drugie to utrzymac. Sprawdzilem na marginesie w sieci ze sprawnosc jest od 20 do 40%. Do tego ta cena, ktora ja podalem to juz dla odbiorcy koncowego,m koszt produkcji w elektrwoni jest duuuuzo nizszy. Wiatraki tylko dlatego istnieja, ze sa subsydiowane.
12 luty 2021 : 08:12 Dziaders | Zgłoś
+1 okres użytkowania
okres użytkowania to min. 25 lat.
obecnie szacuje sie okres na 25-30 lat.
11 luty 2021 : 23:19 RP | Zgłoś
-2 wodór
dziaders, weź się przyłóż do tematu zanim coś napiszesz.
wodór początkowo jako magazyn energi.
wodór w dłuższej perspektywie jako paliwo do transportu ciężkiego, pociągi, statki, może ciężarówki.
samochody osobowe zdecydowanie elektryczne.
11 luty 2021 : 23:21 RP | Zgłoś
+4 ale co wodor?
Skad oni wezma wodor? To ma byc zielony wodor a nie z metanu czy wegla. Jesli uzyjesz wiatraki do elektrolizy, zeby wyprodukowac wodor, to bedzie zielony, ale dojda koszty magazywnowania i transportu wodoru. Chemie moze miales, to wiesz, ze to jest najmniejsza czasteczka - w zwiazku z tym problem magazynowania jest spory, musisz zapewnic szczelnosc. Zeby przejsc na wodor trzeba go mnostwo, wiatraki nijak ci tego nie zapewnia. Mam propozycje: moj samochod pali 5 litrow na 100 km. Dam ci 5 litrow benzyny, a ty w zamian przeciagniesz moj samochod po gorach, dolinach przy uzyciu wlasnej sily, albo przy uzyciu jakiegos wiatraka. Ale sam ten wiatrak zrob, nie ze wezmiesz taki wiatrak za miliony.
12 luty 2021 : 08:16 Dziaders | Zgłoś
+4 znowu przeplacone
Typowa technologia żeby wycisnąć kasę , można by ta sama moc zbudować w pasie nadmorskim za 40 procent wartości , popogeeriwdki wsie poprzenosic do miast powiatowych słupk, Łeba darlowo , kolobrzeg i tylko rolnicy by się tam na co dzień kręcili plus serwisy, wydajność też by była z 90 tego co na morzu , ale po co lepiej 40 miliardów wziąść na kredyt , a chińczyk by to postawił i tak za pół ceny ,
12 luty 2021 : 08:32 romek | Zgłoś
+4 Kluczowe jest to zdanie
"Jest ogromne zainteresowanie banków z całego świata, instytucji finansujących." Jak swiat swiatem banki robia wszystko dla kasy. A skad ta kasa? Z podatkow. Banki zarobia. Rzady zapewnia doplyw kasy z podatkow.
12 luty 2021 : 08:34 Dziaders | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter