Offshore

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.

Operację zakończy zainstalowanie platformy na wcześniej przygotowanym systemie cumowania i połączenie jej z już istniejącymi modułami morskiej farmy wiatrowej. Trzecia jednostka zostanie zamontowana obok dwóch pozostałych, które są już w eksploatacji i dostarczają energię do portugalskiej sieci elektroenergetycznej.

Transport każdej z trzech pływających struktur WindFloat Atlantic był sam w sobie wydarzeniem przełomowym, gdyż nie wymagał użycia specjalnie zaprojektowanych jednostek holowniczych; dzięki temu projekt ten może zostać odtworzony w innych lokalizacjach.

Pływająca struktura, wysoka na 30 m, z kolumnami rozmieszczonymi w odległości 50 m jedna od drugiej, stanowi solidną podstawę, przystosowaną do największych dostępnych na rynku turbin wiatrowych, o mocy zainstalowanej równej 8,4 MW każda. Po zakończeniu instalacji trzeciej jednostki powstanie farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW, będąca w stanie wyprodukować energię elektryczną w ilości pokrywającej roczne zapotrzebowanie 60 000 użytkowników. WindFloat Atlantic pozwoli zaoszczędzić blisko 1,1 miliona ton emisji dwutlenku węgla.

Projekt WindFloat Atlantic

Projekt prowadzi konsorcjum Windplus, w skład którego wchodzą: EDP Renewables (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) oraz Principle Power Inc. (1,2%). Instalacja składa się z trzech turbin wiatrowych zamontowanych na pływających platformach, zakotwiczonych do dna morskiego za pomocą łańcuchów na głębokości stu metrów. Zastosowanie technologii WindFloat® pozwoliło na ograniczenie do minimum wpływu projektu na środowisko naturalne i otworzyło dostęp do niewykorzystanych zasobów wiatrowych na głębokich wodach morskich.

Platformy zostały zbudowane dzięki współpracy dwóch państw Półwyspu Iberyjskiego: dwie z nich powstały w stoczni w Setúbal (Portugalia), a trzecia w Avilés i Fene (Hiszpania).

Inicjatywa uzyskała wsparcie instytucji publicznych i prywatnych, co zachęciło spółki będące liderami na swoich rynkach do zaangażowania się w projekt, podczas gdy rząd Portugalii, Komisja Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny zapewniły finansowanie.

Realizacja projektu była możliwa dzięki Principle Power, a także dzięki joint-venture Navantia/Windar, Grupie A- Silva Matos, Bourbon, dostawcy turbin wiatrowych MHI Vestas oraz JDR Cables, dostawcy tzw. kabli dynamicznych.

Projekt WindFloat Atlantic, pierwsza półzanurzalna pływająca farma wiatrowa na świecie, stanowi przełomową realizację w branży morskiej energetyki wiatrowej.

O technologii WindFloat®

Technologia WindFloat® umożliwia instalację farm wiatrowych na głębokich wodach morskich, co pozwala uwolnić zasoby energii z ogromnych obszarów, a jednocześnie przyczynia się do rozwiązania istotnych wyzwań społecznych, takich jak transformacja w kierunku czystej energii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zapobieganie zmianom klimatu. Jednocześnie projekt stwarza nowe miejsca pracy, zwiększa wzrost gospodarczy oraz otwiera możliwości dla zrównoważonych inwestycji.

Do zalet tej technologii należy łatwość montażu w suchym doku oraz możliwość transportu bez użycia specjalistycznych jednostek holowniczych, a także fakt, że zainstalowanie nie wymaga przeprowadzenia trudnych operacji na morzu, koniecznych w przypadku tradycyjnie montowanych na stałe do podłoża farm wiatrowych. Rozwiązania te pozwalają obniżyć koszt cyklu życia inwestycji i ograniczyć związane z nią ryzyko.

Dodatkowo na WindFloat® można zamontować największe z dostępnych na rynku turbin wiatrowych, co przekłada się na produkcję większej ilości energii i znacząco obniża koszty eksploatacji na przestrzeni całego okresu użytkowania.

 

 

 

rel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter