Offshore

Przywódcy UE wyrazili w czwartek na szczycie w Sybinie solidarność z Cyprem, na którego wodach, w wyłącznej strefy ekonomicznej, Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów.   

"Dzisiaj prezydent (Cypru Nikos) Anastasiadis poinformował również przywódców o tureckich działaniach wiertniczych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Unia Europejska popiera Republikę Cypru i oczekuje, że Turcja będzie respektować suwerenne prawa państwa członkowskiego UE. Rada Europejska będzie nadal uważnie śledzić te wydarzenia" - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej po szczycie w Sybinie.

Turcy rozpoczęli wiercenia dna morskiego w rejonie, do którego roszczenia zgłasza zarówno uznany przez wspólnotę międzynarodową rząd Cypru, jak i uznawane tylko przez Turcję władze Cypru Północnego.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował w sobotę, że turecki statek badawczy Barbaros Hayrettin Pasa prowadzi już prace na szelfie kontynentalnym i rozpocznie odwierty w wyznaczonych punktach w poszukiwaniu złóż ropy i gazu.*

Cypryjski resort dyplomacji nazwał to "prowokacją" i "jawnym naruszeniem suwerenności Republiki Cypryjskiej".

W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że liczy na wsparcie ze strony NATO w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.

Sprzeciw wobec planów odwiertów wyrazili szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini oraz Departament Stanu USA.

Z Sybina Łukasz Osiński 

_____________
* Tak podaje Polska Agencja Prasowa. Statek ten nie może jednak prowadzić wierceń, gdyż nie jest statkiem wiertniczym, a badawczym. Statek Barbaros Hayrettin Pasa służy poszukiwaniom złóż ropy naftowej i gazu, ale metodami sejsmicznymi - które stosuje się przed odwiertami poszukiwawczymi dokonywanymi przez statki lub platformy wiertnicze.
Barbaros Hayreddin Pasa został zbudowany dla armatora Polarcus jako Polarcus Samur. W lutym 2013 r. zostal sprzedany tureckiemu koncernowi naftowemu Turkish Petroleum Corporation (TPAO). Nosi imię słynnego admirała floty otomańskiej Barbarossy ('rudobrodego') Hayreddin Pashy (1478-1546). 
[PortalMorski.pl]

Statek sejsmiczny Barbaros Hayrettin Pasa w asyście tureckich okrętów wojennych

 

Statek sejsmiczny Barbaros Hayrettin Pasa w asyście tureckich okrętów wojennych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter