Offshore

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku offshore Polenergia i Equinor (dawny Statoil) wspólnie z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowały „Dzień Dostawcy”. Spotkanie odbyło się 9 maja 2019 roku w Gdyni, a jego adresatem były przedsiębiorstwa zainteresowane wspólną realizacją projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 firm reprezentujących różne obszary produkcji i usług dla sektora offshore wind: turbiny i wieże wiatrowe, konstrukcje stalowe, osłony antykorozyjne, kable morskie oraz duża infrastruktura przesyłowa, specjalistyczne statki do obsługi procesu konstrukcji oraz utrzymania morskich elektrowni wiatrowych, zaplecze logistyczno-portowe, usługi projektowe i wiele innych. Uczestnikom spotkania przedstawione zostały najważniejsze informacje związane z realizacją obu projektów tj. harmonogram realizacji inwestycji oraz wstępne zasady procesu zamówień niezbędnych komponentów i usług. Kluczowe znaczenie dla wszystkich uczestników „Dnia Dostawcy” miały bezpośrednie rozmowy B2B między potencjalnymi wykonawcami, a Zespołem Projektu Bałtyk II i Bałtyk III.

- To pierwsze tego typu spotkanie z przedstawicielami firm wchodzących w skład polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych. To doskonała okazja do nawiązania dobrych relacji z potencjalnymi, lokalnymi dostawcami komponentów i usług dla naszych projektów oraz do przedyskutowania możliwości ewentualnej, przyszłej współpracy. Udział w rozwoju zupełnie nowej gałęzi przemysłu energetycznego w Polsce jest dla nas niezmiernie ważny – powiedział Vidar Birkeland dyrektor Projektu Bałtyk II i Bałtyk III.

Już od 2010 roku Polenergia rozwija projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W 2018 roku sfinalizowała umowy z Equinor związane ze wspólną realizacją trzech projektów na Bałtyku o łącznej mocy 3000 MW. Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Morza Bałtyckiego, może nastąpić w 2025 roku. Termin rozpoczęcia budowy morskich farm uzależniony jest jednak od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

rel (Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej)

Fot.: mat. pras. / Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter