Offshore

W dniu 11 września 2017 roku na godz. 14:00, w ramach Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017 w Gdańsku, zapowiedziano uroczyste podpisanie listu intencyjnego rozpoczynającego prace nad utworzeniem konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu "W pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe".

Ideą konsorcjum jest dostarczenie na rynek zaawansowanego technicznie, w pełni wyposażonego produktu - podstacji transformatorowej na morską farmę wiatrową. Dotychczas różne polskie firmy dostarczały konstrukcje takich morskich trafostacji bez wyposażenia.

Sygnatariuszami listu intencyjnego są firmy: 
- Activ Sp. z o.o. - wykonawca wyposażania wnętrz „pod klucz” i producent morskiego wyposażenia meblowego
- Ciecholewski-Wentylacje - producent systemów HVAC
- Enamor - producent morskich systemów łączności 
- Famor - producent morskich systemów oświetleniowych 
- GSG Towers - producent stalowych konstrukcji offshore oraz wież wiatrowych 
- Lotos Serwis - wykonawca wielu instalacji rurociągowych 
- MPL Techma - producent zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej 
- Protea - producent specjalistycznych rozwiązań dźwigowych. 

Wszystkie strony porozumienia od wielu lat uczestniczą w projektach związanych z morską energetyką wiatrową - posiadają odpowiednie doświadczenie oraz zasoby produkcyjne, jak również projektowe. 

Czytaj także:
- GSG Towers zbuduje gigantyczną trafostację
- Konstrukcje stalowe na farmę wiatrową Hornsea ze stoczni Crist i Stoczni Gdańsk SA 
- Trafoplatforma Borkum Riffgrund 

Głównymi założeniami podpisanego listu intencyjnego jest stworzenie wspólnego produktu o gotowości rynkowej, rozpoczęcie prac nad polonizacją łańcucha dostaw dla polskich farm wiatrowych oraz prowadzenie działań uświadamiających o potencjale realizacyjnym sygnujących firm.

Nadarzająca się okazja, jaką są zbliżające się do fazy realizacji projekty polskich farm wiatrowych, jest doskonałym momentem na zacieśnienie współpracy i stworzenie wspólnego produktu opartego o posiadane kompetencje i możliwości. 

rel, PBS 

-2 nowoczesna polska energetyka
Powinniśmy mieć wiatraki z napędem węglowym ..

najlepiej stawiajmy na wielkich betonowych palach lokomotywy parowe bez kół, z taką kabinką dla maszynisty, zamiast kół byłyby śmigła, oczywiście stalowe no i obowiązkowa winda na węgiel

Takie wiatraki mogą przepędzać smog znad Polski na Ukrainę , Białoruś, do Czech i na Słowację , .

Ideałem byłoby zdmuchiwanie naszego syfu nad Niemcy, ale nie sprzyja nam niestety dominujący kierunek wiatru w naszym kraju
11 wrzesień 2017 : 12:54 robertpk | Zgłoś
0 To nie wszystko
Technologia i hardware to jedno. Proste pytanie czy Polska ma Multicaty i CTV /Crew Transfer Vessel/? Wszystkie kraje, które maja farmy maja też rodzimych przedsiębiorców oferujących utility vessels do obsługi farm na różnych etapach ich produkcji. Wynajmowanie ich będzie kosztowało krocie. Stocznia Damen min. w Polsce w Gdyni produkuje wiele z takich pływajacych jednostek. No ale od czegoś trzeba zacząć. Wszystko zależy od skali, czy będą to nieśmiałe próby postawienia kilku wież, czy też całych farm. Do tego konkurencja, jednym z potentatów jest Dong Energy. Skończy sie to troche tak jak z nasza słabiutką flotą Dredgerów w postaci PRCiP, przetarg wygra obca firma a Polski podwykonawca będzie go realizował. Może warto pomyslec by do polskich farm wiatrowych podejść kompleksowo, w Anglii swoje utility vessels mają uniwesytety np. w Newcastle, wśród oferntów nie widzę Politechniki Gdańskiej. Enamor z pewnością poradziłby sobie z systemami diagnostycznymi i monitoringiem farm.
18 wrzesień 2017 : 11:32 Lee | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter