Offshore

W piątek, 22 kwietnia w Energomontażu-Północ Gdynia odbył się załadunek wielkogabarytowych konstrukcji. Na pokładzie specjalnego statku typu heavy load carrier - Happy Rover boja i turret popłynęły na pole Martin Linge na Morzu Północnym.

Dla norweskiej firmy NOV APL Energomontaż-Północ Gdynia wykonał elementy systemu załadunku ropy naftowej. Łączna waga konstrukcji wynosi ponad 500 ton, elementy mają 18 m wysokości i 15 m średnicy.

Wykonane elementy systemu Submerged Turret Loading boja i turret są podobne do urządzeń wykonanych w ramach poprzedniego zlecenia od tego samego klienta, które dostarczone zostały w lutym.

System STL należy do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań do cumowania i przekazywania surowca na jednostkę FSU. Podczas realizacji zamówienia stosowano zaawansowane techniki obróbki mechanicznej oraz utrzymywano najwyższe standardy tolerancji wymiarowej.

Energomontaż-Północ Gdynia posiada doświadczenie w budowie konstrukcji do przesyłana surowców z dna morskiego. Spośród ostatnich realizacji EPG z dziedziny budowy konstrukcji subsea warto wymienić chociażby system STL na pole Gina Krog, konstrukcje Single Anchor Loading na pole wydobywcze Greater Stella czy turrety na pole Hebron.

Najnowsze konstrukcje przeznaczone są na pole Martin Linge, gdzie głębokość wody wynosi około 115 m. Pole zostało odkryte w połowie lat 70. XX wieku, ale w 2010 jego opertor - Total przeprowadził badania, które pozwoliły oszacować potencjał wydobywczy pola na 190 milionów baryłek ropy i gazu. Rozbudowa pola ruszyła w 2012 r., a rozpoczęcie wydobycia planowane jest na rok 2018. 

rel (MS TFI)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter