Inne

Arsenio Antonio Dominguez Velasco będzie nowym Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Zgromadzenie IMO 30 listopada jednogłośnie zatwierdziło decyzję Rady na 129. sesji o powołaniu go na czteroletnią kadencję od 1 stycznia 2024 roku. 

Jestem przekonany, że członkowie podjęli słuszną decyzję, a pan Dominguez Velasco z powodzeniem poprowadzi Organizacją, dążąc do realizacji jej celów – powiedział ustępujący Sekretarz Generalny, Kitack Lim, gratulując jednocześnie swojemu następcy nominacji.

Będę w pełni zaangażowany w pracę realizowaną dotychczas przez moich poprzedników, aby to, co już jest znaczącą i wpływową organizacją, stało się instytucją realizującą w pełni swój program, od bezpieczeństwa po dekarbonizację, od cyfryzacji po element ludzki – powiedział nowo wybrany Sekretarz Generalny.

Arsenio Dominguez Velasco jest obecnie dyrektorem Pionu Środowiska Morskiego IMO, które to stanowisko piastuje od stycznia 2022 roku. Dołączył do IMO w 2017 r. jako szef sztabu sekretarza generalnego Kitacka Lima. W 2020 r. został mianowany dyrektorem Pionu Administracyjnego Organizacji.

Jego kariera morska rozpoczęła się w 1996 r. w porcie Armadores del Caribe w Panamie, później został asystentem kierownika suchego doku w stoczni Braswell. 

W 1998 r. Dominguez Velasco przeniósł się do Londynu, aby dołączyć do Panama Maritime Authority jako szef regionalnego biura technicznego i dokumentacyjnego na Europę i Afrykę Północną. Następnie reprezentował Panamę na różnych stanowiskach w tej organizacji, czego kulminacją było mianowanie go ambasadorem i stałym przedstawicielem Panamy przy IMO w latach 2014-2017.

W tym czasie Dominguez Velasco przewodniczył Komitetowi Ochrony Środowiska Morskiego IMO (MEPC), a w 2015 r. przewodniczył Komitetowi Technicznemu 25. sesji Zgromadzenia IMO. Przewodniczył również Grupie Roboczej ds. Bezpieczeństwa Morskiego - Piractwa i Rozboju pod auspicjami Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego IMO.

Dominguez Velasco urodził się w Republice Panamy. W 1988 r. ukończył studia licencjackie w Instytucie Fermin Naudeu w Panamie, a następnie studiował na Uniwersytecie Veracruz w Meksyku, które ukończył w 1995 r. Dominguez Velasco posiada również tytuł MBA Uniwersytetu w Hull oraz świadectwo ukończenia studiów wyższych w zakresie prawa międzynarodowego i polityki europejskiej Uniwersytetu Birkbeck w Wielkiej Brytanii.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter