Inne

Już dziś rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w PGZ Stoczni Wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.

W piątek, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, planowane jest rozpoczęcie operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego ORP Sokół - podkreślił Gosk.

Okręt podwodny wyruszy ok. godz. 13.30 z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany do Nabrzeża Pomorskiego, w Basenie Prezydenta przy Skwerze Kościuszki.

Odległość między portem a nabrzeżem to ok. 2 mil morskich czyli ok. 3,5 kilometra. Operacja potrwa ok. 1 godziny - tłumaczył Gosk.

Okręt wraz z "wyposażeniem transportowym" będzie ważył ok. 360-370 ton, jego długość wynosi ok. 47,4 metrów, szerokość w najszerszym miejscu to 4,60 m (ale tymczasowa rama transportowa ma ok. 8 m).

Gosk wyjaśnił, że miejsc przy Nabrzeżu Prezydenta zwolniło się w czwartek, po tym jak Marynarka Wojenna odholowała z tego miejsca do portu ORP Błyskawicę.

Do przetransportowania okrętu podwodnego ze stoczni zostaną wykorzystane dwa pchacze. Wykonuje to zadanie firma, która ma doświadczenie w tego typu operacjach - mówił z-ca dyrektora muzeum.

Sokół po doholowaniu go do nabrzeża przez dwa dni - sobotę i niedzielę, będzie przygotowywany do kolejnej części operacji, wyciągnięcia na ląd i przewiezienia na teren Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Myślę, że to będzie największą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Okręt będzie na specjalnym pontonie zacumowany do nabrzeża. Przez dwa dni będą trwały prace zabezpieczające jednostkę do przeniesienia na ląd. Będą musiały wjechać specjalne samonośne wózki, które zostaną wykorzystane do transportu okrętu podwodnego - wyjaśniał Gosk.

Jego zdaniem, jeśli wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z harmonogramem, to w poniedziałek albo we wtorek, okręt podwodny zostanie przetransportowany ulicami miasta na teren muzeum, czyli ok. 1 kilometra.

W tym czasie należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Wyłączona będzie część alei Jana Pawła II (obie jezdnie); całodobowo zostanie wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Lipowej oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru Nadmorskiego.

Po dotarciu na miejsce okręt zostanie ustawiony na przygotowanej niecce przed muzeum.

Po dotarciu zaczniemy wyposażać jego wnętrze. Założymy zabezpieczenia i przygotujemy ścieżkę zwiedzania - mówił z-ca dyrektora.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło Kobbena w lipcu 2020 r. i od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojennej – oczyszczenie i zakonserwowanie kadłuba, wycięcie wejścia i wyjścia dla zwiedzających, pomalowanie kadłuba.

Wiedząc, że okręty podwodne będą wychodziły ze służby, zaczęliśmy starania w Ministerstwie Obrony Narodowej, żeby pozyskać jeden z nich. Nie chcieliśmy, żeby obiekt trafił do huty i został pocięty na kawałki - wyjaśnił Gosk.

W trakcie prac w stoczni wymontowano m.in. jeden z silników, który trafił na ekspozycję muzeum, wycięto także drzwi, które mają ułatwić zwiedzającym wejście do środka okrętu. Gosk tłumaczył, że bez tego zwiedzający mieliby utrudnione wejście przez górny właz.

Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego będzie miała charakter swoistego pomnika upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących tę elitarną służbę.

Będzie nie tylko opowiadał historię konkretnego okrętu, ale stanie się swego rodzaju memoriałem poświęconym wszystkim 25 polskim okrętom podwodnym i ich załogom, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich podwodników w walce z Niemcami i Włochami podczas II wojny światowej.

Zdaniem z-cy dyrektora muzeum, nowy eksponat będzie gotowy do zwiedzania w czerwcu przyszłego roku.

autor: Piotr Mirowicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter