Inne

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz otwarciem historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej uczczono w czwartek, 31 sierpnia, 43. rocznicę zakończenia strajku, dzięki któremu powstał związek zawodowy „Solidarność”. Zapoczątkowane wówczas zmiany społeczne i polityczne doprowadziły do upadku bloku sowieckiego, a następnie do zmiany porządku geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska pod koniec lat 80. odzyskała wolność, w 1999 roku została członkiem NATO, pięć lat później – wstąpiła do Unii Europejskiej.

W uroczystościach 43. rocznicy zwycięstwa strajku w Stoczni Gdańskiej uczestniczyli bohaterowie tamtego wolnościowego zrywu, m.in. Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos-Strycharska, Jerzy Borowczak i Bogdan Lis. Otwarcie stoczniowej bramy to tradycja organizowana przez Miasto Gdańsk od 2014 r.

Kolejnymi punktami czwartkowych uroczystości był zorganizowany w Europejskim Centrum Solidarności wykład pt. „Etyka Solidarności”, który wygłosił prof. Michał Bilewicz oraz wręczenie Medalu Wdzięczności. W tym roku, uhonorowani zostali pośmiertnie Zbigniew Brzeziński i jego żona Emilia Benes Brzezinski. Ich synem jest Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który w imieniu rodziców przyjął Medal Wdzięczności za wieloletnie wsparcie polskiej opozycji i Solidarności.

W czwartek odbyły się także spacery po wystawie stałej ECS, a przewodnikami byli uczestnicy wydarzeń sprzed lat, ich obserwatorzy i historycy, wśród oprowadzających był m.in. Waldemar Kuczyński, Jerzy Borowczak i Wojciech Łaski.

Osobne wydarzenia zorganizowało NSZZ „Solidarność” i gdański oddział IPN.

W ramach obchodów odbyło się spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” połączone z wręczeniem uczniom stypendiów ufundowanych przez ten związek zawodowy. Po spotkaniu przedstawiciele NSZZ „S” złożyli kwiaty przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej tego dnia zorganizował m.in. uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W historycznej Sali BHP odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. Wyróżnione zostały 22 osoby (w tym trzy pośmiertnie).

W czwartek, również w Sali BHP nastąpiło otwarcie wystawy „Znaczki Poczty Polskiej i poczty podziemnej w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w rocznicę Sierpnia '80”.

43 lata temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter