Inne

Kapituła Krajowej Izby Gospodarki Morskiej przyznała Nagrodę Honorową KIGM "Bursztynową Kaczkę" za najbardziej spektakularne osiągnięcie w roku poprzedzającym, przyczyniające się do rozwoju gospodarki morskiej, trzy wyróżnienia honorowe – dwa „Bursztynowe Jajka” za znaczny wkład w rozwój gospodarki morskiej) oraz „Bursztynowy Ster” – nagrodę dla osoby fizycznej za niekwestionowany wkład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.

Laureatami Nagród Honorowych KIGM za rok 2022 zostali:

Nagrodę Honorową KIGM "Bursztynowa Kaczka" trafiła do Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA za realizację i oddanie do eksploatacji nowego publicznego terminalu promowego, największej inwestycji w gdyńskim porcie od prawie pół wieku. Wartość projektu to ponad 290 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 116,8 mln zł. Nowy terminal może obsługiwać 4 promy na dobę i mogą do niego zawijać największe tego typu jednostki na Bałtyku, o długości do 240 m. Terminal to także nowoczesny budynek o powierzchnia 30 tys. m³ oraz budynek magazynowy o powierzchni 7 tys. m³. Nowa lokalizacja, bliżej wejścia do portu wewnętrznego, ułatwia manewrowanie promów oraz skraca czas związany z ich zawinięciem do portu, liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia z portu. Wynosi on max. 2 godz.

Wyróżnienie honorowe KIGM "Bursztynowe Jajko" otrzymały firmy:

Stena Line Polska Sp. z o.o: za wprowadzenie na polski rynek promowy, do obsługi trasy między Portem Gdynia a Karlskroną, największych na Bałtyku promów klasy E-Flex, o długości 240 m i linii ładunkowej 3600 m. To kolejny krok armatora w kierunku dynamicznego rozwoju połączenia między Polską a Szwecją. Przez ponad ćwierć wieku Stena Line nieustannie rozwija linię promową Gdynia-Karlskrona. W tym czasie armator przewiózł 11 mln osób, blisko 2 mln samochodów osobowych i ponad 2 mln jednostek frachtowych.

CRIST SA: za działania na rzecz ekologicznej transformacji w żegludze i realizację prośrodowiskowych projektów w postaci budowy zeroemisyjnych jednostek z napędem elektrycznym. Ostatnim statkiem tego typu, który opuścił stocznie Crist, był prom Altera, który powstał dla fińskiego armatora FinFerries. 

Wyróżnienie honorowe Bursztynowy Ster otrzymał zaś Krzysztof Urbaś, za wieloletnią pracę na rzecz polskiej gospodarki morskiej, w szczególności za niekwestionowany wkład w rozwój polskiej branży portowej w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Ponad 20-letnie zaangażowanie w budowanie i działalność samorządu gospodarczego gospodarki morskiej, w tym m.in. udział w pracach Rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz Komisji Zwyczajów Portowych, gdzie przyczynił się do opracowania „Zbioru praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego.”

rel (KIGM)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter