Inne

Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu obchodzony jest co roku 18 maja. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Dzień ten jest świętem kobiet w branży morskiej i ma na celu promocję rekrutacji, trwałego zatrudnienia w sektorze morskim, podniesienie ich rangi oraz zniwelowanie obecnego braku równowagi płci w tej branży.

IMO dzięki swojemu zaangażowaniu wzmacnia oraz propaguje realizacje jednego z Celów zrównoważonego rozwoju ONZ nr 5 (równość płci), czyli „Osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt”.

Przemysł morski jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki światowej, ale przez długi czas kobiety były marginalizowane i ich obecność na statkach i w portach była rzadkością. Jednak dzięki postępowi w dziedzinie równości płci, coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w przemyśle morskim, zarówno na statkach, jak i w administracji morskiej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet na Morzu skupiają się na podkreśleniu wkładu kobiet w rozwój przemysłu morskiego oraz propagowaniu równości płci w tej dziedzinie. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak konferencje, warsztaty i seminaria, które skupiają się na tematach, związanych z pracą kobiet na morzu oraz na ich dalszej integracji z branżą.

Według raportu BIMCO/ICS 2021 Seafarer Workforce Report, kobiety stanowią obecnie 1,2% wśród marynarzy. Pokazuje to pozytywny trend w równowadze płci, a raport szacuje, że 24 059 kobiet pracowało jako marynarze, co stanowi wzrost o 45,8% w porównaniu z raportem z 2015 r. W tej zdominowanej przez mężczyzn branży, IMO dokłada wszelkich starań, aby wspierać kobiety w osiągnięciu reprezentacji zgodnej z oczekiwaniami XXI wieku. W ramach rozwoju i poprzez program „Kobiety w morzu” - IMO przyjęła strategiczne podejście do zwiększenia udziału kobiet jako kluczowych interesariuszy morskich. IMO nadal wspiera udział kobiet zarówno na stanowiskach na lądzie, jak i na morzu. Organizacja jest mocno zaangażowana we wspieranie swoich państw członkowskich w realizacji Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i 17 celów zrównoważonego rozwoju.

Program równości płci IMO został zainicjowany w 1988 roku. W tamtym czasie tylko kilka morskich instytutów szkoleniowych otwierało swoje podwoje dla studentek. Od tego czasu program IMO, dotyczący płci i budowania potencjału, pomógł wprowadzić ramy instytucjonalne umożliwiające włączenie kwestii płci do polityk i procedur IMO. Pomogło to kobietom w sektorze morskim uzyskać dostęp do szkoleń morskich i możliwości zatrudnienia. W jaki sposób IMO pomaga kobietom w społeczności morskiej? IMO wspiera równouprawnienie płci i wzmocnienie pozycji kobiet poprzez stypendia uwzględniające płeć, poprzez ułatwianie kobietom w sektorze morskim w krajach rozwijających się dostępu do szkoleń technicznych na wysokim poziomie, poprzez tworzenie środowiska, w którym kobiety są identyfikowane i wybierane pod kątem możliwości rozwoju zawodowego w administracji morskiej, portach i morskich instytutach szkoleniowych oraz poprzez ułatwianie zrzeszania się w stowarzyszeniach morskich, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

W obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet na Morzu uczestniczą zarówno kobiety pracujące w przemyśle morskim, jak i organizacje międzynarodowe i krajowe, które zajmują się promowaniem równości płci.

Dzień ten jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i równoprawnej branży morskiej, która docenia wkład i umiejętności kobiet oraz stara się stworzyć lepsze warunki pracy dla wszystkich pracowników.

rel (Urząd Morski w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter