Inne

Czym jest okręt podwodny? Dlaczego nie tonie? Dlaczego się wynurza i jak to robi? Na te i inne pytania związane z historią ORP Orzeł odpowiedzieli dr Hubert Jando i Grzegorz Świątek założyciele Fundacji „85A" w czasie wykładów zorganizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej w Klubie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Celem wykładów było propagowanie historii Orła i jego załogi, która stała się pomnikiem bohaterstwa i niezłomnej woli walki z nazistowskim okupantem. Dodatkowo miały się one przyczynić do wzrostu świadomości współczesnego społeczeństwa polskiego na temat patriotyzmu, bohaterstwa i męstwa polskich marynarzy.

Do dziś ORP Orzeł jest symbolem ofiarności i patriotyzmu Narodu Polskiego, który w ramach ogólnonarodowej zbiórki sfinansował jego budowę. Jest również symbolem odwagi jego Załogi, która znalazła wyraz w brawurowej ucieczce z internowania w Estonii i późniejszym zatopieniem niemieckiego transportowca wojska "Rio de Janeiro". Wszystkie te wydarzenia wraz z tajemniczym zatonięciem okrętu wiosną 1940 roku zbudowały jego legendę, która trwa do dnia dzisiejszego.

Dr Hubert Jando i Grzegorz Świątek byli współorganizatorami i uczestnikami ośmiu ekspedycji badawczych, mających na celu odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego. Pierwszy z nich kilka lat temu obronił doktorat na temat Orła i jest autorem książki „Historia ORP Orzeł i hipotezy dotyczące zatonięcia okrętu”. W tym roku wspomniani badacze pokusili się wspólnie o uaktualnienie, o najnowsze ustalenia dzisiejszej wiedzy, kolejnej reedycji wydanej w październiku b.r. przez Wydawnictwo ZNAK monografii, autorstwa najwybitniejszego polskiego pisarza marynisty Jerzego Pertka „Dzieje ORP Orzeł”.

Badanie historii okrętu ORP "Orzeł", przedstawianie dokonań jego Załogi, czy poszukiwanie okrętu w wodach Morza Północnego, to nie tylko nasza pasja, lecz i potrzeba oddania hołdu oficerom i marynarzom, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Ojczyzny - stwierdził Grzegorz Świątek.

Głównym celem powołanej przez nas Fundacji „85A” jest odnalezienie miejsca spoczynku okrętu ORP Orzeł. Żywię nadzieję, że zwieńczeniem naszych działań będzie przygotowywana na 2023 r. ekspedycja poszukiwawcza – dodał dr Hubert Jando.

Po zakończeniu wykładu dzieci miały możliwość zapoznać się z historią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w czasie wycieczki po Sali Tradycji.

rel (8. FOW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter