Inne

W dniach 29-31 sierpnia w Porcie Wojennym w Tallinie przebywał ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Podczas trzydniowej wizyty w Estonii, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz ich goście oddali cześć załodze historycznego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Tallin, który ORP Czernicki odwiedził w ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP jest miejscem internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP Orzeł. Miejsca pamięci związane z heroizmem załogi znajdują się w Porcie Wojennym oraz w centrum miasta - przy "Bramie Wodnej". Delegacja 8. FOW, z komandorem Zygmuntem Białogłowskim na czele, oraz przedstawiciele Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych złożyli wieńce oraz zapalili znicze wspominając bohaterskie czyny marynarzy. W uroczystościach uczestniczył Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Estońskiej Grzegorz Kozłowski z małżonką. W trakcie pobytu w Estonii na okręcie odbyły się spotkania robocze z przedstawicielami Eesti Merevägi oraz lokalnej Polonii. Dzisiaj, w piątek 31 sierpnia, w godzinach porannych okręt obrał kurs na Helsinki.

ORP Czernicki to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter