Inne

Podczas wysyłki paczek możliwe jest skorzystanie z usług brokera kurierskiego lub bezpośrednio firmy kurierskiej. Warto wiedzieć, na co najlepiej się zdecydować.

Najważniejsze różnice

Korzystanie z usług firmy kurierskiej w sposób bezpośredni nieco różni się od oferty brokera kurierskiego. Wśród głównych różnic w tym przypadku można wyszczególnić cenę. Wiele osób uważa, że podpisanie umowy bezpośrednio z firmą kurierską będzie tańszym oraz lepiej zorganizowanym rozwiązaniem. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż broker kurierski bardzo często realizuje dość duże ilości zleceń i z tego powodu ma możliwość sporych negocjacji. Dzięki temu ceny oferowane przez brokera najczęściej są niższe niż bezpośrednio u firmy kurierskiej. Oprócz tego nie ma konieczności wyboru za każdym razem tej samej firmy oraz podpisywania z nią umowy.

Nadanie paczki u brokera - np. za pomocą tej strony https://allekurier.pl/nadaj - jest bardzo proste. Wymaga m.in. uzupełnienia prostego formularza, opłacenia przesyłki i wydrukowania listu przewozowego.

Różnica w cenie

Różnice w cenach wysyłanych paczek mogą być dość znaczące. Aspekt ten w dużej mierze związany jest także ze specyfiką konkretnej przesyłki, czyli jej wymiarami oraz wagą. Oprócz tego duże znaczenie ma także miejsce nadania paczki oraz docelowe miejsce jej odbioru. Różnica w cenie podczas wysyłki paczki zagranicznej może być jeszcze większa niż w przypadku transportu krajowego. Jeśli nadawcy zależy nie tylko na szybkim czasie dostarczenia przesyłki, ale też atrakcyjnej cenie, to może znaleźć dobrą ofertę wysyłki u brokera kurierskiego. Jest to możliwe dzięki porównaniu ofert wielu firm kurierskich oraz wybraniu spośród nich tej, która będzie najkorzystniejsza pod względem terminu i kosztów.

Zawarcie umowy

W przypadku podejmowania współpracy bezpośrednio z firmą kurierską bardzo często niezbędne jest zawarcie stosownej umowy. Mogą się w niej znajdować minimalne ilości wysyłek, które należy zrealizować w każdym miesiącu, a także kary umowne za niewywiązanie się z zapisów umowy. Może to być problematyczne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie są w stanie oszacować dokładnej ilości wysyłek w miesiącu. Dlatego w takich przypadkach lepiej korzystać z usług brokera kurierskiego, gdzie można zamawiać wysyłki bez umowy oraz bez narzuconych minimalnych ilości.

Usługi niestandardowe

Oferta przedsiębiorstw znacząco się może także różnić w przypadku wszelkich usług niestandardowych, które mogą obejmować zarówno przesyłki o większej wadze lub nietypowych gabarytach, jak i specjalne warunki dostarczenia przesyłek. Zazwyczaj w przypadku podpisania umowy z konkretną firmą kurierską dostaje się wycenę zgodnie z cennikiem i nie można jej negocjować. Natomiast w przypadku korzystania z usług brokera kurierskiego przy każdorazowej wysyłce paczki możliwy jest wybór firmy kurierskiej, u której koszt wysyłki w danym przypadku będzie najniższy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym, ale także logistycznym.

Składanie zleceń

Składanie zleceń w obu rodzajach przedsiębiorstw wygląda dość podobnie. Zazwyczaj w firmach kurierskich możliwe jest składanie zamówień przez telefon lub dedykowaną stronę internetową. Płatność może być w tym przypadku zrealizowana od razu lub dokonana zgodnie z wcześniej zawartą umową. Natomiast u brokera kurierskiego także składa się zamówienie na stronie internetowej, która jest specjalnie do tego przeznaczona. Jednak w tej sytuacji płatność powinna być dokonana od razu. Dzięki temu możliwe będzie przystąpienie do realizacji zlecenia przez firmę.

Reklamacja przesyłek

Pewne różnice mogą pojawiać się także w przypadku składania reklamacji dotyczących przesyłek, na przykład w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia. W przypadku umowy zawartej z firmą kurierską możliwe jest złożenie reklamacji w sposób bezpośredni. Natomiast korzystając z usług pośrednika kurierskiego, zyskujemy dodatkowo jego opiekę nad całym procesem reklamacji. Pracownicy pomogą nam złożyć odpowiednie dokumenty i przygotować wniosek.

Podsumowanie

Podczas wyboru konkretnej firmy do realizacji zadań związanych z wysyłką paczek należy rozważyć wszystkie zalety oraz wady obu rozwiązań. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie najlepszego sposobu wysyłki paczek do swojej indywidualnej sytuacji oraz specyfiki pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter