Inne

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 proc. po tym, jak w czasie dwóch poprzednich sesji staniała o niemal 5 proc. Inwestorzy na rynkach paliw oceniają perspektywy popytu w obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa, Omikronu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 69,52 USD, wyżej o 1,33 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 72,30 USD za baryłkę, wyżej o 1,09 proc.

Inwestorzy śledzą informacje dotyczące rozprzestrzeniania się Omikronu, ale jak na razie nie widać znaczącego wpływu tego wirusa na popyt na ropę naftową na świecie.

Wskaźniki mobilności pozostają solidne - z danych FlighRadar24 wynika, że w ruchu powietrznym nie zanotowano większych spadków liczby lotów, a w niektóre dni notowano nawet taką samą ich liczbę, jak przed pandemią - w 2019 r.

Z kolei autostrady w Stanach Zjednoczonych są obecnie najbardziej zatłoczone od początku pandemii - wynika z najnowszych danych amerykańskiej administracji.

Z danych firmy Baidu wynika zaś, że ruch uliczny w Pekinie utrzymuje się teraz na poziomie, jaki notowano przed rokiem.

W stolicach krajów Zachodniej Europy przez 12 kolejnych tygodni ruch samochodowy pozostawał na wyższych poziomach niż przed wybuchem Covid-19 - wskazuje w swoich wyliczeniach agencja Bloomberg.

"Teraz kluczową sprawą dla rynków ropy będzie to, ile w ciągu najbliższych tygodni pojawi się nowych ograniczeń w podróżowaniu" - mówi Amrita Sen, główny analityk ds. rynków ropy w firmie doradczej Energy Aspects Ltd.

Analitycy wskazują, że na razie wprowadzane ograniczenia w podróżowaniu dotyczą niewielu krajów i to takich, które zużywają mało ropy naftowej.

"Rynek wycenił spadek popytu na ropę o ponad 4 mln baryłek dziennie z powodu ostatniej fali infekcji koronawirusowych" - piszą w nocie analitycy Citigroup.

"Jest za wcześnie, aby sformułować solidną prognozę dotyczącą wpływu szczepu Omikron na popyt na ropę, ale zauważamy, że każda kolejna fala koronawirusa wpływała na globalny popyt na ropę o połowę mniej w porównaniu z poprzednią" - dodają. 

Fot.: Pixabay 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter